2013 rokiem Edwarda Gierka? To pomysł SLD

Z okazji setnej rocznicy urodzin Edwarda Gierka, która przypada 6 stycznia, SLD chce, by 2013 został ogłoszony rokiem Edwarda Gierka - informuje ?Rzeczpospolita?. Imieniem byłego I sekretarza ma być też nazwane jedno z rond w stolicy.

SLD planuje huczne obchody setnych urodzin Gierka. W planach jest m.in. organizacja trzech konferencji naukowych o jego dokonaniach, a także pokaz fotografii pokazujących Polskę przed jego rządami i po nich. Sojusz chce też sejmowej uchwały, że 2013 rok zostanie poświęcony Edwardowi Gierkowi.

Czas wielkich inwestycji

- Naszym zdaniem lata 70. były przede wszystkim czasem wielkich inwestycji, a nie okresem straconym, jak mówi polska prawica - stwierdził Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Sojuszu. Lewica chce też zachęcać lokalne władze do nadawania imienia Edwarda Gierka ulicom i szkołom. Radni SLD będą też zabiegali o nadanie imienia Gierka jednemu z rond w Warszawie.

Pomysł Sojuszu już wzbudził kontrowersje. - Demokratyczne państwo nie może fetować niedemokratycznego polityka tylko dlatego, że parę rzeczy wybudował - powiedział historyk Antoni Dudek, oceniając propozycje SLD jako "nietrafione". - Oczywiście z powodów sentymentalnych i przywództwa Leszka Millera SLD nie jest w stanie odciąć się od PZPR, ale fetując Gierka, popełnia potężny błąd polityczny - dodał.

TOK FM PREMIUM