SLD chce fetować Gierka. "Postkomunistyczna partia jedzie na sentymentach, bo nic oryginalnego nie potrafi powiedzieć"

Pomysł SLD, żeby rok 2013 był rokiem E. Gierka, świadczy o słabości partii. Bo, jak argumentował publicysta i wykładowca Kazimierz Wóycicki, Sojusz nie jest w stanie niczego oryginalnego powiedzieć. - SLD ciągle jest partią postkomunistyczną i jedzie na tych sentymentach - mówił Wóycicki w TOK FM. A Renata Kim pytała: Za co można fetować Gierka? Za pięć lat coca-coli i szynki?

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce ogłoszenia roku Edwarda Gierka, bo za cztery dni minie setna rocznica urodzin byłego I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.

Według publicysty Studia Opinii i wykładowcy UW Kazimierza Wóycickiego pomysł jak najgorzej świadczy o jego autorach.

- Lewica nie potrafi się ukonstytuować jako partia opozycyjna, opowiadająca się wobec współczesnych problemów. Ciągle jest partią postkomunistyczną i jedzie na tych sentymentach. To niedobrze dla kraju. Bo potrzebujemy dobrej opozycji, żeby w kraju była jakaś poważna dyskusja polityczna - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Wóycicki nie oszczędzał partii Leszka Millera. - Muszą sięgać do odgrzewanych klusek, sentymentów, ponieważ tak dalece nie potrafią niczego oryginalnego powiedzieć.

Za co fetować Gierka?

Pomysł uczczenie pamięci Edwarda Gierka nie podoba się również Renacie Kim. - Kiedy usłyszałam o tym, wydało mi się to śmieszne, absurdalne i oderwane od rzeczywistości. Za co można fetować Edwarda Gierka? Za pięć lat coca-coli i szynki? Pamiętam czasy Gierka i coca-colę, która się pojawiła. A wiedzą powszechną jest to, że Gierek zostawił kraj zadłużony - przypominała dziennikarka "Newsweeka".

Inicjatywę firmują młodzi działacze SLD, z sekretarzem generalnym partii Krzysztofem Gawkowskim na czele. - O ile pamiętam, rok 2013 jest Rokiem Witolda Lutosławskiego i powstania styczniowego. SLD mogłoby poszukać lepszych idoli - radziła Kim.

Leszek Miller nie chce mówić

Ciekawe jest zachowanie liderów SLD, pytanych dziś w Sejmie o pomysł uczczenia Edwarda Gierka. Leszek Miller i rzecznik partii Dariusz Joński, potwierdzili jedynie, że 5 stycznia w Warszawie odbędzie się specjalna konferencja poświęcona byłemu I sekretarzowi KC PZPR. A pytania dziennikarzy na temat Gierka wyraźnie ich irytowały.

Ogromne długi po PRL Do dziś państwo oddaje Polakom przedpłaty na samochody>>

TOK FM PREMIUM