Tusk o polskiej rodzinie z Irlandczykami w tle. Graś: Zdjęcie zostało zakupione

- Rok 2013 w Polsce powinien być rokiem rodziny - powiedział dziś premier Donald Tusk. Jego wypowiedź ilustrowało zdjęcie uśmiechniętej rodziny, tyle że... irlandzkiej. - Takie rzeczy się zdarzają, nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Zdjęcie zostało zakupione - powiedział w programie Moniki Olejnik rzecznik rządu Paweł Graś.

Na zdjęcie zwrócił uwagę Paweł Piskorski. "Dlaczego premier występuje na tle trójki francuskich modeli zamiast prawdziwej polskiej rodziny? To sztampowe zdjęcie z agencji. Trochę wstyd" - napisał na Twitterze polityk.

Po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciu przez portal 300Polityka okazało się, że rodzina jest jednak irlandzka. Portal podaje, że "wykorzystywanie stockowych (czyli pochodzących z komercyjnych witryn oferujących zdjęcia) fotografii w kampaniach politycznych to taka sama rutyna jak ich wykorzystywanie w marketingu komercyjnym".

Portal przytacza przykłady podobnego wykorzystywania zdjęć na świecie. "Niedawno w Wielkiej Brytanii okazało się, że na stronie Partii Konserwatywnej tekst o pomocy rządu dla brytyjskich kierowców ilustrowany jest zdjęciem kierowcy z USA. Tego typu pomyłki mają nawet specjalne określenie: photoshambles" - czytamy na 300Polityka .

Sprawę bagatelizował w programie Moniki Olejnik rzecznik rządu Paweł Graś. - To jest rodzina zadowolona i uśmiechnięta. Chcemy, żeby rok 2013 był rokiem zadowolonych i uśmiechniętych rodzin. Tak jak to bywa w takich sytuacjach, zdjęcie pewnie zostało zakupione z giełdy zdjęć - wyjaśniał Graś. Według rzecznika "chodziło tylko o pewne tło dla przekazu panu premiera". - Nie sądzę, żeby był to najważniejszy problem dla polskich rodzin w 2013 r., jakie zdjęcie znajdowało się w trakcie ogłaszania tego, co mówił premier. Jego zdaniem takie rzeczy się zdarzają, nie ma w tym niczego nadzwyczajnego.

DOSTĘP PREMIUM