Wanda Nowicka do posłanki PiS: "A gdyby to panią papież poprosił, by pozwoliła mu odejść do Pana?"

W audycji "Sterniczki" Programu I Polskiego Radia doszło do ostrej wymiany zdań między wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką i posłanką PiS Małgorzatą Sadurską. Panie rozmawiały o eutanazji. Posłanka Ruchu Palikota zaskoczyła swoją rozmówczynię, pytając: - A gdyby to panią papież w momencie śmierci poprosił: "Proszę mi pozwolić odejść do Pana". Nie uszanowałaby pani jego woli? Posłanka PiS nie miała na to odpowiedzi.

- Dla mnie obłudą jest powoływanie się na autorytet Jana Pawła II, szczególnie przez osoby niewierzące - mówiła Małgorzata Sandurska. Kiedy Wanda Nowicka poprosiła, żeby Sadurska odpowiedziała na jej pytanie, posłanka PiS znów zmieniła temat: - Pani marszałek, ja panią proszę. Ja pani nie przerywałam, kiedy pani mówiła.

- Gdyby od mojego widzimisię zależało życie najbliższych, to odpowiedziałabym, że działaniem każdego rozumnego lekarza i każdego rozumnego człowieka nie jest dopuszczanie do wyeliminowania cierpiących, ale dążenie do wyeliminowania cierpienia - kontynuowała Sadurska.

W tym momencie zaprotestowała prof. Magda Środa, która również brała udział w programie. - Stosuje pani straszne metody perswazyjne. Z podręczników. Mówi pani o "każdym rozumnym lekarzu". A ten, który się nie zgadza, to jest nierozumny - zwróciła uwagę etyczka.

"Cywilizacja śmierci? Koniec z tym kretyńskim określeniem"

Prof. Środa przypomniała też posłance, że w tradycji judeochrześcijańskiej człowiek obdarzony jest "wolną wolą".

- Wolną wolą do życia - odpowiedziała Sadurska.

- Nie, proszę pani! Wolną wolę, bez przymiotników - odparła ze śmiechem filozofka.

- Ale nie w cywilizacji śmierci! - broniła się polityk.

- Niech pani nie używa tego kretyńskiego określenia - odparowała zdecydowanie prof. Środa. - To jest straszne. Żyje pani w czasach, kiedy chore dzieci przeżywają, śmiertelność niemowląt jest bardzo niska, zniesiono karę śmierci, ludzie minimalizują swoje cierpienie i humanitarnie zachowują się wobec siebie, a pani klepie ten głupi termin "cywilizacja śmierci". No niech pani przestanie! - skwitowała.

TOK FM PREMIUM