"Kwaśniewski powinien przerwać milczenie w sprawie Kazachstanu"

- Czasami rozmowy z dyktatorem mogą prowadzić do zmiany jego postępowania, a w dłuższym czasie do ewolucji - uważa senator Józef Pinior. On i Paweł Kowal z PJN zgodnie stwierdzili w TOK FM, że nie ma nic złego w tym, że Aleksander Kwaśniewski doradza prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi. - Kazachstan jest naszym ważnym partnerem - podkreślał lider PJN. Według senatora Piniora znacznie bardziej kłopotliwe niż doradzanie prezydentowi Nazarbajewowi jest milczenie Kwaśniewskiego.

Aleksander Kwaśniewski nie wypowiada się na tematy współpracy z firmą Jana Kulczyka i prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem. Jak pisała m.in. "Gazeta Wyborcza" były polski prezydent razem m.in. z Tonym Blairem i Romano Prodim zasiada w Międzynarodowej Niezależnej Grupie Doradczej przy prezydencie Kazachstanu.

Zdaniem Pawła Kowala z PJN i senatora PO Józefa Piniora, Kwaśniewski powinien zabrać głos w tej sprawie. M.in. po to, żeby uciąć dywagacje na temat tego, ile zarabia na takiej współpracy z przywódcą Kazachstanu.

Ale w samym doradzaniu Nazarbajewowi politycy nie widzą niczego złego. - Kazachstan jest jednym z najważniejszych państw w Azji. To państwo było jednym z ważnych elementów polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego. Kazachstan jest naszym ważnym partnerem. To także oczywiście kraj z bardzo dużymi problemami, jeśli chodzi o demokrację. Ale przecież władze Kazachstanu są uznawane na świecie - stwierdził Paweł Kowal.

Zdaniem lidera ugrupowania Polska Jest Najważniejsza snucie "domysłów, złośliwości" na temat pracy Aleksandra Kwaśniewskiego "nie służy nam".

Czy dyktatora można zmienić?

Józef Pinior zwraca uwagę, że działalność byłego polskiego prezydenta może przynieść pozytywny efekt. Nie tylko jeśli chodzi o relacje gospodarcze między Polską i Kazachstanem. - W prawach człowieka trzeba unikać fundamentalizmu. Czasami rozmowy z dyktatorem mogą prowadzić do zmiany jego postępowania, a w dłuższym czasie do ewolucji - argumentował senator PO.

Jak podkreślał gość "Poranka Radia TOK FM", więcej wątpliwości budzi milczenie Aleksandra Kwaśniewskiego. - Myślę, że powinien jakoś informować opinię publiczną, co z tego doradzania wynika.

Józef Pinior radzi też, żeby były prezydent spotkał się z działającymi w Polsce grupami, które monitorują sytuację w Kazachstanie.

Temat i tak wróci

Według senatora sprawa doradzania w Kazachstanie może być dla Kwaśniewskiego dużym problemem, jeżeli zdecyduje się na powrót do polityki.

- Były prezydent powinien mieć świadomość, że polityka jest bardzo brutalna. I będzie musiał mówić o tym, komu i na jakich zasadach doradza.

Aleksander Kwaśniewski doradza prezydentowi Kazachstanu "To może przekreślić jego szanse na polityczny come back">>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM