"Ludzie kojarzą związki partnerskie tylko z gejami. To błąd". "Mówiłam! A Biedroń mnie zwyzywał"

- Z przecieków wynika, że PO poprze swój projekt ws. związków partnerskich. Nie jest on idealny, ale zawsze coś - mówił w TOK FM Janusz Palikot. Jak przyznał, zwolennicy związków nie podkreślali wyraźnie: problem dotyczy nie tylko osób homoseksualnych. To był błąd. - Mówiłam to już dawno! Ale wtedy poseł Biedroń zwyzywał mnie od homofobów... - odparła Janina Paradowska.

Dziś w Sejmie posłowie będą rozpatrywać trzy projekty ustaw ws. związków partnerskich - autorstwa posła PO, SLD i Ruchu Palikota. - Czy wszystkie przepadną? - pytała Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM

- Wypowiedzi Stefana Niesiołowskiego i konserwatystów oraz nieformalne przecieki z PO potwierdzają, że Platforma poprze projekt autorstwa Artura Dunina. Jest on, w wielu punktach, zbliżony do projektu Palikota i SLD - powiedział Palikot.

Jak zadeklarował, jeśli projekty SLD i RP przepadną, jego partia poprze rozwiązania zaproponowane przez posła PO. - Lepsze to niż nic. Projekt Dunina nie jest idealny, zbyt biurokratyzuje sprawę, wymaga poprawek. Ale zawsze będzie to krok do przodu - zadeklarował.

"Mówiłam od dawna, że poseł Biedroń..."

W dyskusji o związkach partnerskich doszło do nieporozumienia - przyznał Palikot. - Przeciwnicy związków partnerskich skutecznie zbili dwa pojęcia: związki partnerskie i homoseksualizm. A przecież ta sprawa w takim samym stopniu dotyczy osób heteroseksualnych co homoseksualistów. Musimy to pokazać - dodał.

- Mówiłam to panu od dawna! - stwierdziła Janina Paradowska. - Mówiłam, że dopóki Robert Biedroń będzie promotorem tej ustawy, to właśnie tak ten projekt będzie kojarzony. Wtedy pan Biedroń zwyzywał mnie w Sejmie od homofobów. Jak widać, nie znosi żadnej krytyki... - powiedziała dziennikarka.

- Wyznaczyliśmy do promowania naszej ustawy także Wincentego Elsnera... - odparł Palikot. - Cieszę się z tego pragmatycznego podejścia - skwitowała dziennikarka.

Projekt Dunina przejdzie

Dziś w Sejmie posłowie będą rozpatrywać trzy projekty ustaw dotyczące związków partnerskich. Zostały one zgłoszone przez Platformę Obywatelską, Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Czym się różnią? ZOBACZ INFOGRAFIKĘ>>

Wszystkie projekty zakładają, że związek partnerski będą mogły zawrzeć zarówno osoby homo-, jak i heteroseksualne. Żaden z nich nie zezwala jednak na adopcję dzieci. Regulują natomiast takie kwestie jak obowiązek alimentacyjny czy dziedziczenie majątku po zmarłym partnerze. Umożliwiają otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi.

Najbardziej zachowawczy jest projekt PO autorstwa Artura Dunina. Projekt reguluje sprawy dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów i obowiązku alimentacyjnego. Tak jak projekty SLD i Ruchu Palikota dotyczy zarówno homoseksualistów, jak i osób heteroseksualnych.

DOSTĘP PREMIUM