Ile zarabiają politycy? Prezydent jak dyrektor w banku, premier jak dyrektor finansowy

- Do końca tej kadencji fundusz nagród dla prezydium Sejmu jest zamrożony- powiedziała podczas obrad Ewa Kopacz. To efekt medialnej burzy, jaka rozpętała się po tym, jak marszałkini wypłaciła sobie i wicemarszałkom w sumie 250 tysięcy złotych premii za zeszły rok. Premie sprawiły, że wraca dyskusja o zarobkach polskich polityków.

- 13 tys. zł to wysokość ostatniej pensji, która wpłynęła na moje konto jako szefa rządu. Jak kiedyś powiedziałem moim zachodnim kolegom, ile zarabiam, myśleli, że żartuję i wybuchnęli śmiechem. Uważam, że premier powinien zarabiać 25-30 tys. zł miesięcznie na rękę, ale żaden z czynnych polityków nie ma odwagi powiedzieć tego głośno - mówił w rozmowie z " Polityką " Józef Oleksy.

W społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że politycy zarabiają ogromne pieniądze i powinni zarabiać mniej. - Politycy zarabiają mniej więcej tyle, ile powinni - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski. - Do polityki nie powinno się iść, kierując się kryterium osobistej korzyści. Inaczej jednak wygląda kwestia np. wiceministrów - to nie są stanowiska polityczne i powinny być obsadzane przez specjalistów - dodaje Żakowski.

Żakowski: Premie dla polityków skandaliczne

Zdaniem Żakowskiego, przyznawanie premii politykom jest skandaliczne. - Jeżeli ministrowie ponoszą za swoje działania jedynie odpowiedzialność polityczną, konstytucyjną, to nagrody też powinny być jedynie polityczne. Na przykład dobre miejsce na liście, wygrane kolejne wybory - tłumaczy publicysta.

Z pomocą portalu wynagrodzenia.pl * postanowiliśmy sprawdzić, jakim poziomem zarobków mogą pochwalić się politycy.

Posłowie - kadra zarządzająca

Polscy posłowie zarabiają miesięcznie około 10 tysięcy złotych brutto, czyli 120 tysięcy rocznie. - Wynagrodzenia na poziomie około 10 000 brutto obejmowały osoby na stanowiskach kierowniczych - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak. Nasi posłowie zarabiają tak, jak kierownicy działu IT (9 289 zł), dyrektorzy działów obsługi klienta (9 750 zł), a także dyrektorzy produkcji i prezesi zarządu mniejszych zakładów (10 000 zł).

Nieco lepiej radzą sobie prezydent, premier i marszałek sejmu. Uposażenie prezydenta to około 20 tysięcy brutto - tyle, co dyrektor departamentu w banku. Z kolei marszałek Sejmu i premier, z zarobkami około 15 tys., plasują się na poziomie dyrektora finansowego i dyrektora działu IT.

Zarobki polityków w Polsce i na świecie

- Posłowie są najlepiej opłacani w Japonii. Ich roczne wynagrodzenie wynosi 846 270 złotych - mówi Krzysztof Plens z portalu Wynagrodzenia.pl. Członkowie parlamentu w Australii otrzymują o ponad 229 843 zł mniej. Do krajów o wysokich dochodach posłów można także zaliczyć Włochy, Stany Zjednoczone i Kanadę. Dla porównania, wielkość rocznego uposażenia polskich posłów wynosi 118 708 zł.

Zarobki polskich polityków są niskie, choć dużo lepiej wyglądają, biorąc pod uwagę ich poziom w stosunku do średniej krajowej. W Polsce jest to ponad 2,8. Więcej jest tylko w Kanadzie (2,86), USA (3,20), we Włoszech (4,65) i w Japonii (5,18).

* Kwoty wynagrodzeń pochodzące z portalu Wynagrodzenia.pl są medianą wynagrodzeń na danym stanowisku.

TOK FM PREMIUM