Krzyki, kłótnie i wchodzenie w słowo - burzliwa debata ws. związków
W piątek Sejm zagłosuje nad dalszym losem trzech projektów ustaw o związkach partnerskich - każdy z nich może odrzucić albo przesłać do pracy w komisjach. Na początku debaty projekty swoich klubów przedstawili sprawozdawca Ruchu Palikota i SLD Robert Biedroń oraz autor projektu PO Artur Dunin. Ten ostatni zwrócił się do posłów o danie szansy wszystkim projektom i przekazanie ich w jutrzejszym głosowaniu do prac w komisji.
Debata po oświadczeniach sprawozdawców była bardzo burzliwa. Posłowie prawicy i ludowców nie potrafili wypowiedzieć się merytorycznie i sprawiali wrażenie, jakby w ogóle nie czytali projektów: odnosili się do estetyki (Krystyna Pawłowicz) czy Boga (Franciszek Stefaniuk, który stwierdził, że jest się "człowiekiem", jeśli się wierzy w Boga), zadawali też pytania, czy przyjęcie któregoś z projektów oznacza... likwidację instytucji małżeństw cywilnych (Andrzej Dera).
W imieniu PO do takiego samego głosowania zachęcała posłów Joanna Kluzik-Rostkowska. - Uważamy, że istnieje w Polsce przestrzeń prawna do zagospodarowania, że przyszedł czas na to, żeby taka formuła prawna, jak związek partnerski, mogła w Polsce zaistnieć - dodała.
Gorące komentarze wzbudziło wystąpienie posłanki PiS-u Krystyny Pawłowicz, która nie mówiła, lecz krzyczała na posłów z trybuny: - Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą. Projekty są sprzeczne z konstytucją, są szkodliwe, niesprawiedliwe, naruszają zasadę równości. (...) Pozwalają obnosić w przestrzeni publicznej skłonności seksualne, czym naruszają poczucie estetyki i moralności większości Polaków. W imieniu PiS składam wniosek o odrzucenie wszystkich projektów.
W imieniu Ruchu Palikota przemawiał Wincenty Elsner. - Związki partnerskie były, są i będą. Popatrzcie w górę na galerię: Dawid i Ola, Wiktoria i Ola, Kuba i Marcin. Nikt im nie powie: "nie wolno być razem", nikt im nie powie: "nie wolno być razem" - zaczął przemowę poseł Elsner. - Trzeba was wyleczyć. Z homofobii i nietolerancji - mówił Elsner do posłów prawicy. Do przekazania projektów do dalszych prac zachęcał w imieniu SLD Ryszard Kalisz: - W Polsce trwa bardzo ważny spór. Spór o to, jak rozumiemy nasze państwo obywatelskie. Czy w kategoriach włączających, czy wyłączających.
Posłanki PiS, głównie Marzena Wróbel, nie dopuściły do zakończenia wypowiedzi pełnomocniczki rządu ds. równego Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. - Proszę skończyć tę wypowiedź - krzyczała z miejsca Wróbel, po czym weszła na trybunę i zażądała przerwy.
DOSTĘP PREMIUM
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zełenski jest zdany na siebie w walce o Ukrainę w UE. "Zdanie Polski nie ma żadnego znaczenia"
- Zełenski w Paryżu: Im szybciej Ukraina dostanie broń i samoloty, tym szybciej skończy się ta wojna
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 15 tysięcy
- "Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN