Nie będzie związków partnerskich. Tak zdecydowali konserwatyści PO [KTO JAK GŁOSOWAŁ]
Za odrzuceniem projektu Platformy Obywatelskiej w pierwszym czytaniu było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Platformie zabrakło więc 18 głosów.
Przed i w trakcie głosowań miała miejsce burzliwa dyskusja. Projekty atakował tandem prawicowych posłów: Krystyna Pawłowicz z PiS i Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Zarzucali, że ustawy są niezgodne z konstytucją. - To nic, że połowa tej sali nie zna słowa tolerancja, równość, wolność wyboru. To nic, bo ważni są ci - miliony polskich rodzin bez obrączek. Bez obaw, damy radę, jak nie dziś, to pojutrze - kontrował Wincenty Elsner z Ruchu Palikota.
Następnie na pytanie o konstytucyjność projektów odpowiedział Jarosław Gowin. Stwierdził, że projekty są niezgodne z konstytucją. To wywołało reakcję Donalda Tuska, który stwierdził, że "to była osobista opinia ministra, nie rządu". Za tę przemowę premierowi podziękował Biedroń.
Potem rozpoczęła się seria głosowań. Za każdym głos zabierała Krystyna Pawłowicz. Przed głosowaniem ws. projekt PO pytała: "Dlaczego poseł Dunin z PO, który określił swój projekt jako konserwatywny, daje projekt, który jest radykalnie sprzeczny z naturą i konstytucją?" Wszystkie projekty zostały odrzucane przez Sejm. Po ostatnim głosowaniu cała prawa część sali sejmowej zaczęła bić brawo.
Czytaj relację z głosowań i komentarzy po nich >>
PO rozbiła frakcja konserwatywna
Przeciw projektowi PO było między innymi 46 konserwatywnych posłów Platformy. W tym gronie znaleźli się: Jarosław Gowin, Jacek Żalek, Ireneusz Raś, John Godson, Roman Kosecki, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Mariusz Grad, Elżbieta Radziszewska, Lidia Staroń, Joanna Fabisiak. Do tego aż ośmiu posłów PO wstrzymało się od głosu, m.in. Andrzej Biernat i Maciej Orzechowski. W ogóle nie zagłosowało 6 posłów partii Tuska, m.in. Renata Butryn, Elżbieta Gapińska i Józef Lassota. Z kolei niezdecydowany do ostatniej chwili Stefan Niesiołowski zagłosował przeciwko odrzuceniu wniosku. Za projektem zagłosowało w sumie 146 posłów PO.
Pełna lista posłów PO, którzy zagłosowali przeciwko projektowi swojej partii:
W koalicyjnym PSL nikt nie poparł projektu PO. 46 ludowców zagłosowało przeciw, dwóch się wstrzymało. Przeciwko projektowi był cały PiS i Solidarna Polska, nie głosował tylko Jarosław Kaczyński, którego nie było w Sejmie.
Projekt Platformy wsparło 42 posłów Ruchu Palikota, tylko jedna posłanka Ruchu była nieobecna. Za projektem głosowało też 23 posłów SLD, dwóch było nieobecnych.
Sejm odrzucił wcześniej oba projekty ws. związków partnerskich zgłoszone wspólnie przez SLD i RP. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego projektu było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu: za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30.
Alimenty, prawo do informacji medycznej
Według projektu PO umowę związku partnerskiego można było zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekty RP i SLD przewidują, że związek zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem USC stosowne oświadczenia.
Trzy projekty ustaw o związkach partnerskich: czym się różnią [ZOBACZ]>>
We wszystkich projektach zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekty regulują też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Od wkładek do butów po nowojorską giełdę. Tak najbrzydsze sandały świata doszły na szczyt
- Zemsta Putina? Polak, prezes MTK na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSZ
- Warszawa. Ktoś podszył się pod działkowców z Mokotowa? "Sytuacja jest dość dziwna"
- Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
- "Kładę się spać i widzę linię, która idzie mi przez salon!". Protesty i okrągły stół w sprawie kolei CPK na Śląsku