Kwaśniewski: Nie mam zobowiązań, by mówić, ile zarabiam, ale podatki płacę w Polsce

- Nie mogę ujawnić, ile zarabiam, chociażby z tego względu, że w radach nie zasiadam sam, a nie mam upoważnienia do ujawniania zarobków innych osób - mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z ?Wprost?. Dodaje też, że wszystkie podatki płaci w Polsce.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z "Wprost", odnosząc się do kwestii swoich zarobków w radach nadzorczych, podkreśla, że jako osoba prywatna nie jest zobowiązany informować o ich wysokości. Dodaje jednak, że wie o nich urząd skarbowy, ponieważ "wszystkie podatki płaci w kraju".

"Nie podjąłem decyzji ws. powrotu do polityki"

Na pytanie, dlaczego zarobki byłego prezydenta stały się kwestią, która interesuje media, prezydent Kwaśniewski mówi, że jest to prawdopodobnie związane z możliwością jego powrotu do polityki. - To takie pewnego rodzaju ostrzeżenie, żebym nie wracał, chociaż, jak podkreślam, jeszcze nie podjąłem żadnej decyzji w tej sprawie - mówi.

Były prezydent podkreśla, że nie może ujawnić wysokości swoich zarobków. - W radach, których jestem członkiem, nie zasiadam sam, a nie mam upoważnienia do ujawniania wysokości zarobków od innych osób. Musiałbym poinformować te osoby i uzgodnić z nimi, że taką i taką informację upubliczniam. To jest tzw. tajemnica handlowa, która obowiązuje wszędzie, na całym świecie, więc nie mam zamiaru jej łamać - dodaje.

"Jestem osobą prywatną"

- W dniu, w którym zdecyduję się, jeżeli zdecyduję się podjąć działalność publiczną, polityczną, ponownie, zacznę podlegać wszystkim przepisom, jakie są z tym związane, więc oświadczeniom majątkowym, informacji itp. - mówi Kwaśniewski.

- Dzisiaj jestem osobą prywatną i nie mam żadnych zobowiązań, żeby składać tego typu oświadczenia, poza urzędem skarbowym, co robię bardzo solennie. Wszystkie moje fundusze są w Polsce, wszystkie podatki płacę w kraju, nie mam żadnych kont za granicą, więc wszystko z punktu widzenia polskich władz państwowych jest całkowicie jasne i przejrzyste - dodaje były prezydent.

Cały wywiad ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" .

TOK FM PREMIUM