Gowin blefował z konstytucją? "Macie ekspertyzy? To je pokażcie"

Czy minister sprawiedliwości blefował mówiąc, że projekty ustaw o związkach partnerskich są niezgodne z konstytucją? Jego słowa krytykuje premier, szef klubu i eksperci. Teraz jedno ze stowarzyszeń zażądało od Jarosława Gowina dowodów: ekspertyz prawnych na niekonstytucyjność ustaw.

- Zwróciliśmy się dzisiaj do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o udostępnienie nazwisk ekspertów oraz treści ekspertyz stwierdzających niekonstytucyjność projektów ustaw o związkach partnerskich. Ministerstwo ma 14 dni na udostępnienie informacji - czekamy! - napisała Projekt:Polska organizacja na swojej stronie na Facebooku .

Niekonstytucyjność wg. Gowina

Przed rozpoczęciem piątkowego głosowania w Sejmie nad trzema projektami w sprawie związków minister Gowin, występując z trybuny sejmowej, powiedział, że w jego ocenie wszystkie projekty są sprzeczne z konstytucją. Szef klubu PO Rafał Grupiński sugerował, że słowa Gowina mogły wprowadzić w błąd część posłów Platformy, którzy głosowali za odrzuceniem projektów. Grupiński mówił, że zdziwiło go bardzo stanowisko ministra, który sugerował sali, że to pogląd rządu. Po głosowaniu także premier oświadczył, że w tej sprawie Gowin wygłosił swoją osobistą opinię.

Konstytucja nie jest po to, by wolność odbierać

- Związki partnerskie nie naruszają konstytucji. (...). Konstytucja jest po to, by wolność dawać, a nie po to, by odbierać. W art. 5 mówi, że Rzeczpospolita zapewnia wolności i prawa człowieka, i obywatela. Konstytucja zakazuje też dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. A Rzeczpospolita jest dobrem wszystkich jej obywateli - podkreśla w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski.

Na jakiej podstawie minister tak mówił?

Skoro jednak minister mówił o niekonstytucyjności projektów, to zapewne miał podstawy do takiego osądu. Stowarzyszenie "Projekt:Polska" zażądało od ministerstwa dowodów: - Wypowiadając te słowa jako minister sprawiedliwości musiał Pan Minister ten kategoryczny osąd oprzeć na ekspertyzach prawnych stwierdzających niezgodność z konstytucją. Ekspertyzy te pozostają nieznane dla opinii publicznej, ale także członkom Rady Ministrów, która nad projektem pracowała od lutego - napisali członkowie stowarzyszenia. Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej stowarzyszenie zwróciło się o tekst ekspertyz i nazwiska ich autorów.

Projekt:Polska to - jak pisze na swojej stronie - Fundacja oraz Stowarzyszenie, działające wspólnie na rzecz zmian w Polsce. Projekt:Polska jest wspólną inicjatywą dwóch środowisk: - środowiska Klubu 89 (ludzi pokolenia, które w 1989 roku dostało szansę realizowania swoich marzeń; Klub skupiał m.in. dziennikarzy, prawników, naukowców, marketingowców, PR-owców, przedsiębiorców, finansistów, konsultantów) i środowiska Stowarzyszenia "Młode Centrum" (od kilku lat gromadzącego w kilkudziesięciu ośrodkach w całym kraju kilkuset młodych ludzi, dla których najważniejszą wartością jest wolność, prowadzącego ogólnopolskie projekty edukacji obywatelskiej, europejskiej i ekonomicznej).

DOSTĘP PREMIUM