Anna Grodzka kandydatką na wicemarszałkinię Sejmu

Posłanka Anna Grodzka została oficjalnie kandydatką prezydium Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałkini Sejmu. Prezydium poparło ją jednomyślnie. Grodzka ma zastąpić Wandę Nowicką.

Grodzką rekomendowało prezydium klubu Ruchu Palikota. - O godz. 15 przedstawię kandydaturę Grodzkiej na posiedzeniu klubu. Mam nadzieję, że wynik głosowania będzie podobny - mówił po prezydium Janusz Palikot.

- Mamy tradycję, że kluby, które weszły do Sejmu, mają prawo do takich funkcji jak wicemarszałkini czy wicemarszałek. Liczę na to, że PO, SLD i PSL będą wierne tej tradycji - podkreślił szef Ruchu Palikota. - Jesteśmy teraz trzecią siłą w parlamencie, a może po wyborach trzecią będzie Platforma i tej tradycji powinniśmy bronić - dodał.

Miller: Wątpię, by Nowicka została odwołana

Co na to SLD? - Jak marszałek Nowicka zostanie odwołana, w co wątpię to wtedy będziemy się ustosunkowywać. A do dzisiaj nie wpłynął wniosek o odwołanie marszałek Nowickiej - powiedział poseł SLD Leszek Miller.

- Jeśli moja kandydatura uznawana jest za prowokacyjną, to świetnie. Moją misją zawsze było dbać o to, żeby ludzie byli traktowani równo - powiedziała posłanka Anna Grodzka.

Nagrody i odwołanie Nowickiej

Klub Ruchu Palikota wycofał w ubiegłym tygodniu poparcie dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałkini Sejmu i zapowiedział wniosek o jej odwołanie. Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 r. - nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie.

Wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne. Poza Ruchem Palikota żaden z klubów nie zdecydował się jednak odwołać swojego wicemarszałka.