"Zmiana płci to nie kwalifikacja"? Anna Grodzka jako posłanka [SPRAWDZAMY STATYSTYKI]

Anna Grodzka została kandydatką na wicemarszałka Sejmu. Reakcja polityków PO i PiS? Do przewidzenia: "Happening", "prowokacja Palikota", "dziwaczność", "zmiana płci to nie kwalifikacja". A jakie są fakty? Kim jest Anna Grodzka jako posłanka? Sprawdziliśmy. Oto liczby.

PiS zapowiedziało, że kandydatury Grodzkiej nie poprze i wystąpi o ograniczenie prezydium Sejmu, tak, by nie było w nim miejsca dla przedstawiciela RP. Dlaczego? Bo - według Mariusza Błaszczaka - działalność Palikota "wystawia na szwank opinię Polski na arenie międzynarodowej" i "sprowadza debatę publiczną do parteru". Przeciw jest też SP. - Grodzka jako wicemarszałek byłaby traktowana jak dziwaczna ciekawostka. To nie służyłoby Sejmowi. To nie kwestia braku szacunku, taka jest rzeczywistość - mówi Ludwik Dorn.

Donald Tusk zapewniał, że PO poprze Grodzką. Ale członkowie jego partii nastawieni są raczej sceptycznie. - Palikot chce sprowokować Sejm, stworzyć polityczny happening - mówi Grzegorz Schetyna. - Zasługi Grodzkiej nie są zbyt wielkie, wicemarszałek powinien mieć wyższy staż, większe osiągnięcia. Palikot robi nieuczciwie, wykorzystuje ją, żeby mówiono o tym w mediach - twierdzi Stefan Niesiołowski. I dodaje, że zmiana płci to za mała "kwalifikacja, by być wicemarszałkiem".

Udział w głosowaniach? Ponad 93 procent

Czy rzeczywiście - jak chce Stefan Niesiołowski - jedynie zmiana płci przemawia za kandydaturą Grodzkiej? Sprawdzamy. Posłanka Ruchu Palikota została wymieniona w zeszłorocznym rankingu najlepszych posłów "Polityki". Nie znalazła się na podium, ale eksperci wskazywali na jej dobre przygotowanie merytoryczne. Ma na koncie 21 wystąpień i 45 interpelacji. Udział w głosowaniach? Ponad 93 procent.

Grodzka jest wiceprzewodniczącą komisji kultury i środków przekazu oraz Parlamentarnej Grupy Kobiet. Przygotowała projekt ustawy o określaniu płci. Założyła parlamentarny zespół zrównoważonego rozwoju społeczeństwa Społeczeństwo Fair - podobne działają w innych krajach UE. Ryszard Kalisz, przewodniczący komisji ds. sprawiedliwości i praw człowieka, w której zasiada Grodzka, mówi o niej w "GW": - Jest niezwykle aktywną i pracowitą posłanką. Często zabiera głos. Przygotowuje projekty ustaw.

Poniżej statystyki Anny Grodzkiej, posłanki. Dla porównania pokazujemy wyniki innych posłów wymienionych w tym tekście.