Kuźniar: Wicemarszałek Grodzką zadziwimy świat

- Gdyby Grodzka teraz została wicemarszałek, to byłoby przeciwko obowiązującemu stereotypowi Polski za granicą. Wicemarszałek Grodzką zadziwimy świat - oświadczył dziś w RMF FM Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych.

- Kiedy pani Anna Grodzka została wybrana do parlamentu, już było pierwsze zdziwienie. Gdyby teraz została wicemarszałkiem, to byłoby przeciwko stereotypowi Polski za granicą - mówi Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. Według niego "wicemarszałek Grodzką zadziwimy świat".

"Film NG? Nie ma podstaw do interwencji"

Gość Kontrwywiadu RMF FM uważa również, że - wbrew opinii PiS - nie ma podstaw do interwencji MSZ w sprawie filmu National Geographic o katastrofie smoleńskiej.

- To przypominałoby czasy PRL, gdy używano państwa, aby dawać odpór na arenie międzynarodowej. Ja tego filmu nie oglądałem, bo nie lubię takich jasełek, ale jeśli produkcja zawiera przekłamania, jest 1000 innych sposobów, żeby je sprostować. Można uruchomić kanały prywatne - radzi.

"Euro to fala wzbierająca"

Kolejna część rozmowy dotyczyła zmiany polskiej waluty na euro. Zdaniem Kuźniara "euro to fala wzbierająca". - Wierzę, że Polska będzie mogła przyjąć europejską walutę w 2016, najpóźniej w 2017 roku. Prezydent próbuje trochę "dźgnąć", mobilizować rząd w tej sprawie - przyznaje gość RMF FM. Chodzi o zmierzenie się z wyzwaniem. - Wyzwaniem, przed którym zbyt długo nie możemy uciekać. Pakt fiskalny wszedł w życie, nas nie może tam nie być - mówi o wejściu do grupy krajów posługujących się walutą euro gość RMF FM.

- Prezydent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski, dlatego mobilizuje rząd do szybszego przyjęcia euro w Polsce. Nie ma co odwlekać. Euro jest bardzo dobre dla Polski - dodaje Kuźniar.

Prezydencki doradca wypowiedział się także na temat zablokowanych ostatnio przez UE pieniędzy dla Polski. - Jesteśmy krajem sukcesów. Nie wszyscy nas kochają. Np. na Wyspach chętnie patrzą, jak nam się noga powinie - tłumaczył Kuźniar w RMF FM.

TOK FM PREMIUM