"PO zakiwała się na śmierć" - ekspert ocenia wynik najnowszego sondażu poparcia dla partii

- Poparcie dla PO spada, bo w mediach jest gorąco o związkach partnerskich, a w domach panują nastroje kryzysowe - mówi psycholog społeczny, dr Norbert Maliszewski. Ekspert odniósł się do wyników sondażu politycznego, w którym PO ma nad PiS minimalną przewagę. W jego ocenie Platforma zniechęciła swoich centrowych wyborców brakiem pragmatyzmu, a prawicowych wystraszyła kwestiami światopoglądowymi.

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych , przygotowanym przez CBOS, PO straciła aż 6 proc. punktów poparcia względem poprzedniego miesiąca. W tej chwili PO i odrabiający straty PiS popiera niemal taka sama liczba osób (odpowiednio 25 i 24 proc.)

Skąd tak duża strata PO? Zdaniem Norberta Maliszewskiego centrowi wyborcy Platformy Obywatelskiej oczekują, że partia, którą poprą zajmie się kwestiami praktycznymi. - Ta centrowa, wykształcona baza elektoratu z dużych miast, prawdopodobnie ma dosyć chaosu w obliczu kryzysu - powiedział ekspert w rozmowie z portalem Gazeta.pl. - Oczekuje pragmatyzmu, "ciepłej wody w kranie". Rozwiązań, a nie "wojen światopoglądowych" - ocenia.

Psycholog nie zaprzecza, że temat związków partnerskich jest ważny dla tej części elektoratu PO, jednak podkreśla, że wyborcy oczekują, iż tego typu sprawy będą załatwiane przez Platformę szybko i sprawnie. - Wyborcy mają poczucie nieskuteczności PO - mówi.

Gowin w ogóle nie jest atrakcyjny dla prawicowych

Dr Maliszewski tłumaczy także spadek poparcia dla PO wśród wyborców o bardziej prawicowych poglądach. - PO zakiwała się na śmierć. Wyborców centrowych, którzy są za związkami partnerskimi zniechęciła, bo była nieskuteczna, a bardziej prawicowych zraziła, bo rozpoczęła tematy, których oni się obawiają. Być może właśnie na tym zyskał PiS - twierdzi.

W ocenie psychologa kontrofensywa konserwatystów z PO i Jarosława Gowina wcale nie jest skutecznym wabikiem dla tej części wyborców. - Pozycja Gowina nie wydaje się szczególnie silna. On w ogóle nie jest atrakcyjny dla prawicowych wyborców - mówi ekspert. - Jeśli mówi się o planach Gowina na założenie własnej partii, to w sytuacji, gdy on prowadzi ofensywę, w której blokuje projekt ustawy, o której jest głośno, a PO traci na prawicy, to znaczy, że jego szanse są minimalne - dodaje.

Szansa na odzyskanie poparcia? Szczyt UE

Norbert Maliszewski zaznacza jednak, że przyczyny spadku poparcia mogą być bardziej prozaiczne. - To jest jeden wynik - mówi. - PO często traciła podczas wakacji, a teraz są ferie - podkreśla.

Czy w najbliższym czas Platforma Obywatelska ma szanse na odzyskanie poparcia wyborców? - Prawdopodobnie można by spodziewać się odbicia, jeśli np. Donald Tusk odniesie sukces podczas szczytu Unii Europejskiej - przekonuje psycholog. - Wtedy ten pragmatyczny wyborca centrowy zobaczy, że w końcu coś się dzieje w tej sferze, która najbardziej go interesuje - mówi.

DOSTĘP PREMIUM