Po tajnym raporcie z USA: "Tarcza antyrakietowa raczej w Polsce nie powstanie"

Z tajnego raportu Departamentu Obrony wynika, że tarcza antyrakietowa może nie ochronić USA przed rakietami z Iranu. - To kolejny sygnał, że tarcza może w Polsce nie powstać - mówi "Gazecie Wyborczej" gen. Stanisław Koziej. Jak dodaje szef BBN, może być to moment, by zastanowić się nad budową tarczy własnymi siłami lub we współpracy z NATO.

Według ujawnionego przez AP raportu USA nadal nie przezwyciężyły technicznych trudności napotkanych przy budowie rakiet mających strącać nad Europą rakiety nadlatujące z Iranu. Polska i Rumunia nie wydają się też najlepszymi lokalizacjami na ich wyrzutnie - rakieta wystrzelona z Rumunii nawet nie dotrze do Iranu, a ta z Polski, aby system był skuteczny, musiałaby zostać wystrzelona zaraz po odpaleniu rakiety w Teheranie.

"Zajmijmy się budową polskiej tarczy"

Według założeń tarcza antyrakietowa w Polsce ma powstać do 2018 r. Tymczasem według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego powyższy raport to tylko kolejny sygnał, że tarcza może nad Wisłą w ogóle nie powstać.

- Zaznaczam, to moje prywatne zdanie. Tym bardziej powinniśmy się zająć budową polskiej i natowskiej tarczy antyrakietowej - mówi gen. Stanisław Koziej "Gazecie Wyborczej".

Więcej czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM