Tuż po rekonstrukcji rządu rozmowy u Tuska o związkach partnerskich. Zaproszony cały klub PO

Donald Tusk zaprosił posłów PO, zarówno liberalnych, jak i konserwatywnych, do rozmów na temat związków partnerskich - informuje TVN24. Spotkanie wyznaczono na 17.00 w kancelarii premiera, już po zapowiadanej na dziś rekonstrukcji rządu.

Na spotkanie u premiera zaproszono cały klub parlamentarny PO. Według TVN24 to efekt decyzji premiera o tym, że "koniec z oddzielnymi spotkaniami konserwatystów" poza klubem. Takie postanowienie wyciekło niedawno nieoficjalnie z posiedzenia prezydium klubu PO.

O co będą się spierać posłowie Platformy? Według TVN24 kwestią sporną jest to, czy zapisać ustawowo rejestrację związków partnerskich. Dziennikarka TVN24 Brygida Grysiak przypomniała, że w niedawnej rozmowie autor odrzuconego projektu PO Artur Dunin przyznał, że byłby w stanie "cofnąć się o krok" i wprowadzać zmiany w poszczególnych przepisach poszczególnych aktów prawnych, zamiast forsować jeden całościowy projekt.

Dunin zaznaczył jednak, że kwestii rejestracji związku partnerskiego - przynajmniej u notariusza - i tego, by była o niej mowa w przepisach, nie odpuści. Na to konserwatyści dziś się nie godzą.

Rekonstrukcja rządu Tuska

Spotkanie w sprawie związków partnerskich odbędzie się w kancelarii premiera najprawdopodobniej już po zapowiadanym na dzisiaj ogłoszeniu przez Donalda Tuska rekonstrukcji rządu. Od ponad tygodnia w mediach trwa giełda nazwisk ministrów, którzy mogą być na wylocie. Sam premier milczy, wiadomo tylko, że z rządem pożegna się minister Tomasz Arabski, który obejmie posadę ambasadora w Hiszpanii.

TOK FM PREMIUM