Bartłomiej Sienkiewicz nowym ministrem spraw wewnętrznych [SYLWETKA]

Nowym ministrem spraw wewnętrznych został Bartłomiej Sienkiewicz, publicysta, współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich. Był dyrektorem w Urzędzie Ochrony Państwa, doradzał też ABW.

Premier Tusk podkreślił, że choć Sienkiewicz jest osobą spoza bieżącej polityki, to jest jego bliskim współpracownikiem od kilkunastu lat. - Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, historykiem, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa - mówił premier.

Sienkiewicz ma kontynuować pracę Cichockiego

Nowy minister ma - tak jak ustępujący minister Cichocki - zajmować się służbami specjalnymi. - Oczekuję, że nowy minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz będzie kontynuował prace rozpoczęte przez dotychczasowego ministra Jacka Cichockiego - powiedział premier.

- Warto zaznaczyć, że Cichocki i Sienkiewicz są jakby z tej samej szkoły. Przez długie lata w różnych miejscach bardzo blisko ze sobą współpracowali. Co do zasadniczego kierunku zmian zakładamy, że będzie on kontynuował prace rozpoczęte przez ministra Cichockiego. Dotyczy to także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - dodał Tusk. Zaznaczył, że nowy minister spraw wewnętrznych będzie miał pełną swobodę, jeśli chodzi o rekomendacje personalne dotyczące ministerstwa i służb specjalnych.

Specjalista ds. wschodnich

Urodzony 29 lipca 1961 r. Skończył wydział filozoficzno-historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bartłomiej Sienkiewicz współpracował z opozycją w latach 80. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i pacyfistycznej organizacji "Wolność i Pokój" (m.in. współredagował pismo ruchu). W 1988 r. współuczestniczył w organizacji przez WiP jawnej Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie.

Kandydat na nowego ministra spraw wewnętrznych, jest jednym z założycieli Ośrodka Studiów Wschodnich, dwukrotnie był jego wicedyrektorem, raz przewodniczącym rady tej instytucji. Zajmował się problematyką wschodnią.

Na początku lat 90. Sienkiewicz był dyrektorem pionów analitycznych Urzędu Ochrony Państwa. Blisko współpracował z ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim i Andrzejem Milczanowskim. Od 2002 prowadził własną działalność gospodarczą w branży doradczej. Premier Tusk podczas dzisiejszej konferencji podkreślił, że Bartłomiej Sienkiewicz znany jest ze współpracy z "Tygodnikiem Powszechnym" i innymi tytułami prasowymi. Jest członkiem rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i prawnukiem Henryka Sienkiewicza.

"Znakomity facet"

W 1990 r., wraz z grupą kolegów z WiP (m.in. z Konstantym Miodowiczem, Wojciechem Raduchowskim-Brochwiczem, Piotrem Niemczykiem) współtworzył Urząd Ochrony Państwa, który zastąpił rozwiązaną wtedy SB. Był m.in. w kierownictwie pionu analitycznego Urzędu.

Pierwszy szef UOP Krzysztof Kozłowski wyraził "zdziwienie, że dopiero teraz, po wielu latach, sięgnięto po zasoby kadrowe, którymi nikt się nie interesował". Nazwał Sienkiewicza "znakomitym facetem; który w ogromnej mierze budował UOP, a później Ośrodek Studiów Wschodnich". Zdaniem Kozłowskiego "rzadko się zdarzało w III RP, żeby ministrem spraw wewnętrznych został ktoś przygotowany do pełnienia tej funkcji, kto posiadałby kompetencje".

- Był założycielem i pierwszym szefem Biura Analiz i Informacji UOP, które przetwarzało informacje operacyjne dla decydentów w państwie - powiedział gen. Gromosław Czempiński, szef UOP w okresie 1993-96, który zapamiętał Sienkiewicza z tamtych lat jako "świetnego analityka, bardzo dobrze pracującego w zespole". Jego zdaniem będzie on najlepszym szefem MSW.

"Człowiek o bardzo silnym kręgosłupie moralnym"

- Sienkiewicz to jedna z najlepszych inwestycji kadrowych Donalda Tuska; on będzie gwiazdą tego rządu - uważa Konstanty Miodowicz, w latach 90. w MSW i UOP, dziś członek sejmowej speckomisji. Wspominając swą pracę z Miodowiczem w UOP poseł PO podkreślił, iż jest to "człowiek wybitnej inteligencji, bardzo pracowity, o bardzo silnym kręgosłupie moralnym".

Od 2001 r. Sienkiewicz jest związany z PO. Od 2002 r. prowadził firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego. Pełnił funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim (2003-2005). Był także wykładowcą Akademii Obrony Narodowej. W 2004 r. prasa pisała, że po objęciu władzy przez PO Sienkiewicz miałby zostać szefem Agencji Wywiadu (co się nie potwierdziło).

Apelował pojednanie polsko-rosyjskie

W 2008 r. głośnym echem odbił się protest Stowarzyszenia Rodziny Henryka Sienkiewicza wobec proponowanych przez ministra edukacji Romana Giertycha zmian w listach lektur szkolnych. - Uważamy za absurdalne kastrowanie części listy dziedzictwa polskiej i światowej literatury w imię poglądów ideologicznych - mówił wtedy B. Sienkiewicz w imieniu Stowarzyszenia. W liście Stowarzyszenia do Giertycha znalazła się m.in. prośba, aby minister "spowodował wykreślenie z listy lektur szkolnych" dzieł Henryka Sienkiewicza, bo "miejsce książek Sienkiewicza jest wśród usuniętych dzieł literatury światowej i polskiej, a nie wśród książek Jana Dobraczyńskiego".

W 2009 r. został powołany w skład rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Członek Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.

Po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r. Sienkiewicz był inicjatorem skierowanego do obywateli Federacji Rosyjskiej internetowego apelu o pojednanie polsko-rosyjskie. Mówił wtedy, że to "możliwość wyrażenia wdzięczności przez zwykłych ludzi" za pomoc udzieloną Polakom po katastrofie. "Jesteśmy pod wrażeniem pomocy i solidarności, jakich doświadczamy od państwa rosyjskiego, a także zwykłych mieszkańców Rosji, w tragicznych dla nas okolicznościach (...) Przeżywając dzisiejszą tragedię widzimy, że nie jesteśmy sami, tak jak to było siedemdziesiąt lat temu. Są z nami, łącząc się we współczuciu i powszechnie zrozumiałym języku gestów i pomocy, władze i obywatele Rosji - państwa, które jest prawnym sukcesorem ZSRR" - głosił apel.

Jest publicystą i komentatorem zajmującym się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym"; publikuje też w innych mediach.

Żonaty, ma trzech synów i córkę.

DOSTĘP PREMIUM