Palikot o współpracy z Kwaśniewskim: On jest dźwignią. Kto tego nie widzi, jest mitomanem

- To szukanie przez SLD różnic na siłę, definiowanie, kto jest lewicowy, a kto nie, to jest polityka proplatformiana, a nie proeseldowska, czy prolewicowa - powiedział Janusz Palikot na antenie ?Faktów po faktach?. - Jeśli chcemy zbudować prawdziwą alternatywę dla PO i PiS, to przekroczmy te bariery, ogródki partyjne. Ruch Palikota gotowy jest to zrobić - zapowiedział.

Zdaniem lidera RP zbudowanie nowej, potężnej centrolewicy jest proste, a korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania ogromne. - To jest tak łatwe, korzyści są ewidentne, że trudno, żeby Leszek Miller prędzej czy później tego nie uznał - stwierdził. W jego ocenie Kwaśniewski to niezwykła figura na polskiej scenie politycznej. - Ma zdolność skoncentrowania różnych grup ludzi. Tych, którzy głosowali na RP, na SLD i wielu ludzi, którzy nie chcą głosować na żadną z tych partii - powiedział Palikot o Kwaśniewskim.

- Kto nie widzi tego, że Aleksander Kwaśniewski jest dźwignią, która może skrócić czas powrotu centrolewicy do władzy, po prostu jest ambicjonerem, mitomanem - powiedział Janusz Palikot, komentując niechęć SLD do nawiązywania z RP współpracy w ramach nowego projektu prowadzonego razem z Markiem Siwcem i Aleksandrem Kwaśniewskim.

Palikot: Moja osoba nie może być blokadą

Janusz Palikot tłumaczył także, dlaczego ustępuje Aleksandrowi Kwaśniewskiemu miejsce lidera. - Chodzi o to, żeby moja osoba i sam RP nie był blokadą do rozszerzenia tego całego poparcia społecznego o ludzi, którzy mając bardziej ustabilizowaną sytuację życiową, w innym momencie swojego życia chcą bardziej stabilnej oferty politycznej - powiedział. - Takich ludzi przyciąga Kwaśniewski i ma przyciągnąć Europa Plus. I tacy ludzie się znajdą - dodał.

Palikot zaznaczył, że obecnie Europa Plus to byt zupełnie niepartyjny. - Gromadzi entuzjastów, jest w fazie początkowej budowania pewnego ruchu obywatelskiego - stwierdził lider RP. - To na pewno będzie komitet wspólny. Europy Plus, RP, SDPL, Unii Lewicy, Racji Polskiej Lewicy - zapowiedział.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM