Kalisz poza Sojuszem? Miller: Członek SLD nie może tworzyć innej partii

- Członek SLD nie może brać udziału w tworzeniu konkurencyjnej partii. Jeśli Kalisz potwierdzi słowa Kwaśniewskiego, że będzie łącznikiem Europy Plus, zostanie usunięty - ostro zapowiedział dziś w radiu RMF FM Leszek Miller. Kalisz bierze udział w inicjatywie Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota - Europa Plus, która ma wystartować za rok w eurowyborach.

- Aleksander Kwaśniewski postanowił zapisać się do nowego PiS, czyli formacji Palikot i Siwiec. Jestem zażenowany. SLD nie może zniżyć się do poziomu polityki uprawianej przez Palikota. Kwaśniewski, niestety, się zniżył - powiedział w Radiu RMF FM lider SLD. Ostrzegł również, że jeżeli Ryszard Kalisz będzie działał w Europie Plus, to zostanie usunięty z partii. - Nie potrzebujemy łączników z Europą Plus - stwierdził.

- SLD nie zgadza się na pozycję partii, której ktokolwiek cokolwiek dyktuje. Jesteśmy dumni. Nadal proponujemy wspólną listę ludzi lewicy, ale bez ludzi, którzy łamią zasady życia politycznego, którzy uważają, że Nowicka chciała być zgwałcona - podkreślił Miller.

- Angażuję się, i chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało, we wspólną listę ludzi lewicy. To powinna być lista Gawkowskiego, Millera i wszystkich ludzi, którzy dzisiaj funkcjonują poza partiami. Lista nie może być ponadpartyjna, a pozapartyjna. Ludzi myślących lewicowo. Ten projekt jest otwarty dla ludzi SLD, dla Leszka Millera. Więcej, to jest szansa dla SLD - mówił z kolei wczoraj w TVN 24 Ryszard Kalisz.

"Niezbędna propozycja dla milionów"

- Mówię o tym od wielu lat. Uważam, że Polska potrzebuje silnej centrolewicy. Tylko współdziałanie tych środowisk może doprowadzić do tego, że dla wyborcy będzie dobra oferta. Trzeba integrować i szukać porozumienia. Moim celem jest stworzenie wspólnej centrolewicowej listy, która na przyszłych wyborach będzie niezbędną propozycją dla milionów polskich wyborców - powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej Aleksander Kwaśniewski.

Lista ma grupować szereg partii i organizacji lewicowych. - Gremia mojej partii upoważniły mnie do przekazania panu prezydentowi poparcia - powiedział Janusz Palikot. - Ruch Palikota zawarł w tej sprawie porozumienia z SDPL, Unią Lewicy, Racją Polskiej Lewicy - dodał szef RP. Prowadzi też rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet.

TOK FM PREMIUM