Sawicki: Konflikt w PO? To świadoma gra, którą steruje Tusk

Zdaniem Marka Sawickiego z PSL konflikt Donalda Tuska z Jarosławem Gowinem, to ?świadoma bardzo dobrze przygotowana gra PO, którą steruje Tusk?. - Gowin ma od premiera ciche przyzwolenie na budowanie silnej pozycji grupy konserwatystów w PO - powiedział w programie Moniki Olejnik w Radiu ZET.

Zdaniem byłego ministra rolnictwa to "ruch, by przyciągnąć niezadowolonych konserwatystów z zarządzania PiS-em, także Solidarną Polską". - Niewykluczone, że taka przebudowa sceny politycznej może nastąpić. Może nastąpić poszerzenie koalicji o konserwatystów - powiedział. Sawicki uważa przede wszystkim, że nie ma konfliktu między Tuskiem a Gowinem.

Sasin: "To pobożne życzenia"

Nie zgodził się z tym Jacek Sasin z PiS. - To jest myślenie życzeniowe, bo dla PSL ta cała sytuacja stanowi śmiertelne zagrożenie. W przypadku przetasowań koalicyjnych może się okazać, że dla ludowców w tej koalicji miejsca nie będzie - powiedział polityk.

Sasin przytoczył "doniesienia mediów", według których Tusk proponował Gowinowi, że jak wyjdzie z PO, to będzie mógł wystartować do Sejmu z listy PSL. - To znaczy, że to Tusk obsadza już miejsca na listach wyborczych PSL - powiedział. Wywołało to zdziwienie nie tylko Sawickiego, ale także Moniki Olejnik. - Jarosław Gowin na listach PSL? - Mam wrażenie, że taki magiel jest w dziennikarstwie, że to się w głowie nie mieści. Siedzą jak te baby - skomentowała.

Protasiewicz: "Może być przebudowa koalicji"

- Odchodzą posłowie frakcji konserwatywnej, Platforma nie ma większości, czy PO nie wyklucza wcześniejszych wyborów? - zapytała dziennikarka Jacka Protasiewicza z PO. - Wtedy każdy scenariusz musi być rozważony. Może być przebudowa koalicji i szukanie wsparcia w parlamencie, na przykład posłów, którzy będą sfrustrowani np. działalnością Ruchu Palikota.

Zdaniem Protasiewicza w RP widać, że "są tacy, którzy źle się czują z takim, a nie innym liderem". - Pytanie, czy lewica wytrzyma tę wojnę, którą rozpętali Kwaśniewski z Palikotem przeciwko Millerowi. Ostatecznością są nowe wybory - powiedział. Jednak według Protasiewicza "wyjście Gowina z PO nie oznacza utraty większości". - Ale nie ma woli rozbijania Platformy - zadeklarował poseł PO.

Olejniczak: "Jest problem Gowina"

Z kolei zdaniem Wojciecha Olejniczka z SLD "w PO jest problem Gowina i to nie tylko z powodu związków partnerskich". - Jeżeli rozpadnie się PO, to będzie nowa jakość. Nie sądzę, by w SLD znaleźli się tacy, którzy chcą PO pomagać - powiedział Olejniczak.

Głos w dyskusji zajął także Tomasz Nałęcz. Jego zadaniem "polityk tej klasy co Gowin nie zniszczy Platformy Obywatelskiej". - Konserwatyści nie mają dokąd iść, dadzą się podporządkować - powiedział doradca prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM