Smolar: Gowin może być przywódcą PiS

- Gowin może być przyszłym przywódcą zmodernizowanego PiS. Jeżeli nastąpiłoby odejście, wymuszone czy dobrowolne Kaczyńskiego - powiedział we ?Wprost? prof. Aleksander Smolar. - PiS poszerzonego o konserwatywną część Platformy - dodał.

Według prof. Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, "Gowin na razie testuje swoją siłę w PO, na przykład kiedy publicznie nazywa ją formacją konserwatywno-liberalną, a nie liberalno-konserwatywną, jaką była od początku". - Gowin, że tak powiem, zmienia historię tej formacji - wyjaśnił w rozmowie z "Wprost" politolog.

Smolar twierdzi, że ostatnie zawirowania w PO związane z różnicą zdań co do związków partnerskich to demonstracja siły Jarosława Gowina. - Zdając sobie sprawę z siły, którą ma, teraz ją publicznie pokazał, być może przedwcześnie, być może popełnił błąd, ale po prostu pokazał - mówi Smolar. Zdaniem politologa "znacznie większe szanse na przegłosowanie ma projekt konserwatystów". - On może mieć bardzo szerokie poparcie poza PO.

Donald Tusk z kolei, według Smolara, podczas piątkowego spotkania klubu Platformy "chciał pokazać, tupiąc nogą, że on jest przywódcą". Z kolei Gowin zdaje sobie sprawę, że "Tusk nie może go wyrzucić, bo to oznaczałoby odejście paru osób jeszcze i utratę większości w Sejmie".

Więcej w dzisiejszym "Wprost" .

TOK FM PREMIUM