"Nikt nie każe Kaliszowi być w SLD. Niech się zdecyduje"

Grzegorz Napieralski chce jasnej deklaracji do Ryszarda Kalisza. - Ryszard Kalisz musi zrozumieć, że gra się w drużynie. A jak mu się ta drużyna nie podoba, to nikt mu nie każe być w SLD - mówił były szef Sojuszu w TOK FM. Napieralski nie obawia się, że inicjatywa Kwaśniewskiego zaszkodzi SLD. Bo, jak wyliczał, żadna inicjatywa, którą były prezydent wspierał po 2005 r., nie odniosła sukcesu.

Były szef SLD Grzegorz Napieralski jest zaszokowany współpracą Aleksandra Kwaśniewskiego z Januszem Palikotem, "człowiekiem nieobliczalnym". Ale chyba tak samo zaskoczyła go informacja, że jego partyjny kolega - Ryszard Kalisz - może współpracować z inicjatywą Europa Plus.

- Nie wyobrażam sobie, żeby np. jakiś lider PO wspierał inicjatywę, która jest w opozycji do Platformy. Bo Tusk wyrzuciłby go w pięć minut. Ryszard Kalisz musi zrozumieć, że gra się w drużynie. A jak mu się ta drużyna nie podoba, to nikt mu nie każe być w SLD - żyjemy w wolnym kraju - mówił Napieralski w "Poranku Radia TOK FM". I podkreślał, że zachowanie Ryszarda Kalisza szkodzi Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

Liczne porażki Kwaśniewskiego

Były szef SLD nie wierzy, że inicjatywa Kwaśniewskiego, Palikota i Siwca odniesie sukces. Bo - co podkreślał - po 2005 roku wspierał lub patronował kilku projektom politycznym. Ale żaden z nich nie skończył się powodzeniem. - SdPL z Markiem Borowskim - nieudany projekt. Lewica i Demokraci - nieudany projekt. Porozumienie dla Przyszłości w wyborach do PE w 2009 roku - projekt nieudany. Takie sztuczne inicjatyw nie przyjmują się. A SLD, przy wszystkich atakach, jest dziś trzecią siłą polityczną w Polsce - powiedział Napieralski.

Porozumienie zawarte w piątek przez Kwaśniewskiego, Palikota i europosła Siwca nie oznacza zamknięcia drogi do porozumienia z SLD. Bo były prezydent zapewnia, że chce rozmawiać z Leszkiem Millerem. Tyle że szef SLD ma na to chyba znacznie mniej chęci. Bo jak sam stwierdził, inicjatywą Aleksandra Kwaśniewskiego jest zażenowany.

TOK FM PREMIUM