"Kiedy emocje zostaną zastąpione przez kalkulacje, może łatwiej będzie rozmawiać". Siwiec liczy na porozumienie z SLD i kobietami

Marek Siwiec liczy, że Europie Plus uda się do siebie przekonać i środowiska kobiece i SLD. - Kiedy emocje zostaną zastąpione przez kalkulacje, to może będzie łatwiej rozmawiać - przekonywał europoseł w TOK FM. Wg Siwca, nowa formacje chce walczyć przynajmniej o 20 proc. poparcie.

Europa Plus ma już tydzień. Lider - Aleksander Kwaśniewski - znikł po konferencji inaugurującej działalność formacji. Janusz Palikot i Marek Siwiec ruszyli w Polskę, żeby zdobywać poparcie...

Do tej pory nie udało się przekonać do wsparcia ani SLD, ani środowisk kobiecych, które bojkotują lidera Ruchu Palikota. Ale Marek Siwiec jest przekonany, że Europa Plus będzie rosła w siłę.

- Kiedy emocje zostaną zastąpione przez kalkulacje, to może będzie łatwiej rozmawiać. Będziemy zachęcać i namawiać działaczki. Mam nadzieję, że ten efekt który wywołała awantura wokół Wandy Nowickiej zostanie uspokojony. Środowisko kobiet jest szanowane przez nas- zapewniał w "Poranku Radia TOK FM".

Dylemat Millera

Na razie wszystko wskazuje na to, że lewica, która głośno mówiła o porozumieniu, pójdzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego podzielona. - Wszystko wskazuje na to, że będą dwie listy - stwierdził w czwartek w TOK FM Leszek Miller.

Zdaniem Marka Siwca, lider SLD ma poważny dylemat. - Albo zainwestuje aktywa Sojuszu w coś nowego, ryzykownego. Albo zainwestuje bezpiecznie i kupi obligacje skarbu państwa - tłumaczył używając finansowych porównań.

- Miller musi rozstrzygnąć ten dylemat. To będzie historyczna decyzja. Przez dziewięć lat Sojuszowi nie udało się na dobre odbić od 10 proc. w wyborach - przypominał gość TOK FM. I przekonywał, że w SLD wielu działaczy myśli tak jak on i uważa, że chciałoby zaryzykować.

Marek Siwiec nie martwi się tym, że listy wystawione przez ugrupowania lewicowe będą ze sobą konkurowały. - Te 33 proc. sceny politycznej minus 10 proc. SLD daje i tak 20 proc. I o to toczy się gra - stwierdził.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM