Gowin zostaje na stanowisku. Tusk: Przekonał mnie. Na starość serce mięknie

- Potrzebowaliśmy z ministrem Gowinem czasu nie po to, by ?grillować?, ale by zastanowić się, czy możemy współpracować - powiedział Donald Tusk. - Dziś Jarosław Gowin przekonał mnie, że jest to jeszcze możliwe - dodał premier. Zapowiedział też, że kwestia związków partnerskich znajdzie swoje zakończenie.

- Doszło do publicznej wymiany zdań między mną a ministrem Gowinem w kwestii związków partnerskich. Nasze dwa dzisiejsze spotkania zakończyły ten dylemat. Potrzebowaliśmy z ministrem Gowinem czasu nie po to, by "grillować", ale by zastanowić się, czy możemy współpracować. Jarosław Gowin przekonał mnie, że jest to możliwe, więc pozostanie na swoim stanowisku - poinformował premier na konferencji prasowej.

"To kwestia wzajemnej lojalności"

Komentując ew. odwołanie ministra Gowina, premier podkreślił, że jest to kwestia wzajemnej lojalności. - Z ulgą przyjąłem gotowość min. Gowina do dalszej współpracy, bo na starość serce mięknie i nie chcę przesadzać z tym. Także w polityce możliwe są ludzkie odruchy - powiedział premier.

Donalda Tuska miała przekonać deklaracja ministra sprawiedliwości, że nie będzie miał kłopotów z rozróżnieniem kwestii własnych poglądów a lojalnością członka rządu. Premier podkreślił, że są to dwie różne rzeczy. - Ja nikogo nie zamierzam łamać kołem w kwestii poglądów. Trochę roboty jest do wykonania w Ministerstwie Sprawiedliwości - dodał.

- Chyba nie podejmuję zbyt dużego ryzyka. Pamiętajmy, że umówiliśmy się publicznie, że latem będzie przegląd całego rządu, także minister Gowin będzie podlegał ocenie. Zobaczymy, czy przez tych kilka miesięcy wytrzyma próbę tego wyzwania, jakie sam przed sobą postawił - powiedział.

Związki partnerskie zostaną załatwione?

- Wydaje się także bardzo prawdopodobne, że kwestia związków partnerskich znajdzie swoje konstytucyjne (i lepsze niż do tej pory) rozwiązanie. Zwróciłem się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, by zaopiekowali się tym projektem przynajmniej w takim stopniu, by nie budził emocji konstytucyjnych - poinformował Tusk.

TOK FM PREMIUM