Hakerzy włamali się na skrzynki pocztowe pracowników kancelarii premiera? ABW wyjaśnia

"Zawartość skrzynek pocztowych "najważniejszych osób w Państwie" została przejęta" - twierdzi informator serwisu Niebezpiecznik.pl. KPRM przyznała w korespondencji z portalem, że "pod koniec lutego pozyskała informację o możliwości nietypowej aktywności w systemie" i obecnie sprawę wyjaśnia ABW.

Serwis Niebezpiecznik.pl , powołując się na kilka niezależnych źródeł, twierdzi, że do sieci KPRM włamali się hakerzy. Wszystko zaczęło się od e-maila wysłanego do nich przez sieć TOR. "Piszę, bo mamy poważny problem w kancelarii premiera. Internet od kilku dni jest zablokowany dla nas, czyli wszystkich użytkowników. Podobno ktoś wszedł w posiadanie maili naszego ścisłego kierownictwa, czyli najważniejszych osób w tym Państwie" - brzmi treść wiadomości.

"Nietypowa aktywność w systemie"

Niebezpiecznik.pl zwrócił się więc o wyjaśnienie sprawy do samej KPRM. Z odpowiedzi dowiedział się, że pod koniec lutego kancelaria premiera "pozyskała informację o możliwości nietypowej aktywności w systemie". "Zaistniała sytuacja wiąże się z czasowym ograniczeniem dostępu do internetu, który w części został zapewniony innym, niezależnym łączem. Nikt poza osobami uprawnionymi nie miał dostępu do skrzynek e-mailowych Prezesa Rady Ministrów i Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów. Serwery pocztowe KPRM mają włączone szyfrowanie połączeń" - zapewniła w e-mailu KPRM.

Sprawa została przekazana do wyjaśnienia przez funkcjonariuszy CERT ABW.

Nie pierwszy atak

Jak przypomina serwis Niebezpiecznik.pl to nie pierwszy atak na sieć KPRM. W lipcu 2012 niejaki alladyn2 włamał się do CUW (Centrum Usług Wspólnych), jednostki świadczącej usługi głównie na rzecz KPRM.

Alladyn2 twierdzi, że udało mu się dostać do sieci wewnętrznej, gdzie znalazł m.in. nowe hasła do logowania m.in. na stronę premier.gov.pl (poprzednie hasło brzmiało "admin1").

Więcej w serwisie Niebezpiecznik.pl >>

TOK FM PREMIUM