Wotum nieufności. "Oczywiście, że wniosek przepadnie. Ale PiS coś ugra" [KOMENTARZ]

Czy wniosek o wotum nieufności i kandydatura prof. Piotra Glińskiego na premiera rządu technicznego jest tylko zagrywką marketingową? - Jest oczywistym od samego początku, że ten wniosek przepadnie - mówi dr Jarosław Flis. Dodaje jednak, że na swojej strategii PiS może coś ugrać. Zapytaliśmy politologa, jaki jest sens składania wniosku, który skazany jest na porażkę.

Po południu rozpocznie się debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera.

Wniosek PiS raczej nie ma szans na poparcie. Lewica nie traktuje go do końca poważnie i zamierza zagłosować przeciw albo wstrzymać się od głosu. Także Solidarna Polska nie zapowiada poparcia dla sprawy PiS. Po co więc największa prawicowa partia dalej brnie w swoje plany?

- Ten wniosek to tylko początek gry o wynik decydującego starcia, jakie odbędzie się w 2015 roku w wyborach parlamentarnych - zaznacza politolog dr Jarosław Flis. Jak wyjaśnia, strategia PiS może okazać się skuteczna. - Generalny sygnał wysyłany do społeczeństwa jest jak najbardziej korzystny dla PiS. Dzięki tej strategii coś ugra. Nawet mimo tego, że jest oczywistym od samego początku, że ten wniosek przepadnie - zaznacza politolog.

PiS jako jedyna alternatywa?

- PiS wysyła sygnał do społeczeństwa: tylko my jesteśmy alternatywą dla tego rządu, jedyną opozycją do PO. To, że lewica nie poprze wniosku, pokazuje, że nie jest zainteresowana tworzeniem alternatywy, głosowanie na nią oznacza tylko to, że zmieni się koalicjant PO, bo te partie po lewej stronie byłyby tym zainteresowane - mówi Flis.

Zdaniem politologa PiS wybrał dobry moment na zgłoszenie wniosku. - Jeśli oceny rządu byłyby przyzwoite a poparcie dla niego wysokie, zgłaszanie takiego wniosku byłoby absurdalne. W tej chwili natomiast, kiedy Platforma od wakacji ub.r. traci poparcie, taki wniosek jest dobrym pomysłem, nawet mimo tego, że zostanie zapewne odrzucony - mówi Flis.

DOSTĘP PREMIUM