Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd

- To będzie kolejny argument, że się Polacy panoszą, i to panoszą się w takiej sprawie, która dotyczy światopoglądu, czyli najbardziej delikatnej - powiedział Marek Siwiec w Radiu ZET, komentując propozycję Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, aby wprowadzić religię do szkół.

- Polacy na Litwie popełniają wielki błąd. Zaczynają wywijać litewskim partnerom w rządzie takimi poglądami, że to się skończy kolejnym konfliktem - mówił eurodeputowany Ruchu Palikota w rozmowie z Moniką Olejnik .

Siwiec zwrócił uwagę na to, że Litwa ma podpisany konkordat i uregulowane stosunki z Watykanem. - Litwa akurat nie realizuje religii w takim wymiarze jak Polska. Okazuje się, że niedaleko za granicą może być normalnie, a ten powiew konserwatyzmu, dziewiętnastowiecznego rozumienia relacji Kościół - państwo, napływa z Polski i od Polaków. To jest bardzo smutne - ocenił eurodeputowany.

W relacjach z Kongresem Kobiet? Dużo życzliwości i otwarcia

Marek Siwiec na antenie Radia ZET odniósł się także do kwestii pominięcia przez ruch Europa Plus przedstawicielek środowisk feministycznych. W jego ocenie było to "niefortunne i można to było lepiej rozegrać". - Nieszczęśliwie się złożyło, że nie mogliśmy odbyć poważnej rozmowy ze środowiskiem Kongresu Kobiet, bardziej z powodów kalendarzowych niż merytorycznych. Ta rozmowa się odbędzie - zapowiedział. - Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale tu nie będzie miejsca na małostkowość i złośliwe komentarze, a na dużo życzliwości i otwarcia - dodał Siwiec.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM