"Mamy kryzys, milionowe premie mogą bulwersować. Ale sprawa prezesów PL.2012 to nie temat dla prokuratorów"

SLD chce, żeby prokuratorzy sprawdzili, czy 2,6 mln zł premii dla prezesów PL.2012 nie jest łamaniem prawa. Decyzja Sojuszu nie podoba się Janowi Buremu z PSL. Choć polityk przyznał w TOK FM, że tak wysokie premie mogą bulwersować. - Żyjemy w kryzysie. Jeśli często premier, ministrowie mówią: oszczędzajcie, to takie informacje o premiach są bulwersujące. Ale nie odwoływałbym się do prokuratury.

Znowu mamy aferę wokół premii dla prezesów firm odpowiedzialnych za organizację piłkarskich mistrzostw Europy. Rafał Kapler po odejściu ze stanowiska prezesa Narodowego Centrum Sportu dostał 570 tys. zł premii. Teraz okazuje się, że prezesom spółki PL.2012 - Marcinowi Herrze i Andrzejowi Boguckiemu przyznano po 1,3 mln zł.

- W spółkach skarbu państwa obowiązują kontrakty menedżerskie, czyli przyznawane są premie za wykonane zadania i cele. Ale zawsze mam taki odruch, kiedy słyszę o takich premiach, to patrzę na to, ile zarabiają Polacy. Jaka jest średnia krajowa, minimum płacowe, w jakim czasie żyjemy. A żyjemy w kryzysie. I jeśli często premier, ministrowie, posłowie mówią: oszczędzajcie, to takie informacje są bulwersujące - komentował w "Poranku Radia TOK FM" Jan Bury z PSL, który w przeszłości był wiceministrem skarbu państwa.

Opozycja już protestuje przeciwko premiom. SLD zapowiedziało wniosek do prokuratury.

- Nie odwoływałbym się do prokuratury w tej sprawie - stwierdził Jan Bury.

"Nie najlepszy klimat u pani marszałek"

Ludowcy, choć są w koalicji z Platformą Obywatelską, poszli na wojnę z ministrem sprawiedliwości. PSL promuje obywatelski projekt ustawy o okręgach sejmowych. Partia Janusza Piechocińskiego czeka na sejmową debatę w tej sprawie. I doczekać się nie może.

- Napisałem wniosek do pani marszałek Kopacz, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu - w przyszłym tygodniu - umieścić w porządku obrad drugie czytanie projektu. Wtedy można by dalej procedować tę ustawę. A to przecież projekt obywatelski. Ale widzę, ze klimat nie jest najlepszy u pani marszałek w tej sprawie - przyznał Jan Bury.

PSL chce, żeby rząd wycofał się z likwidacji sądów powiatowych, którą wprowadził min. Jarosław Gowin. Ważnym argumentem w tej walce będzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. 21 marca dowiemy się, czy rozporządzenie min. Gowina było zgodne z konstytucją.

Prezes PSL ostro o min. Gowinie: W sprawie sądów przekroczył wszelkie granice>>

DOSTĘP PREMIUM