"Plagiat" Europy Plus? Nazwa już zarejestrowana, ale nie przez polityków...

Kwaśniewski, Siwiec i Palikot oryginalnością się nie wykazali. Tworząc Europę Plus - to robocza nazwa nowej lewicy, pod egidą byłego prezydenta - prawdopodobnie nie sprawdzili, że nazwa jest już w użyciu. Sprawdziło TOK FM - od sześciu lat w okolicach Nowego Targu działa Fundacja Europa Plus.

Domena www.europaplus.pl jest już zajęta przez Fundację Europę Plus. Cele? Między innymi, jak czytamy na stronie Fundacji, program "Aktywny mieszkaniec gminy Podegrodzie" czy "Perełka Lachów Podegrodzkich".

"Robimy swoje" - fundacja od polityki się odcina

Tymczasem nowy, lewicowy ruch strony WWW dotąd nie zdążył założyć. A fundacja swojej - na dziś - prawdopodobnie nie zamierza oddawać. Fundacja Europa Plus zajmuje się promowaniem lokalnej samorządności i - jak zapewniają jej przedstawiciele - nie ma żadnych związków z polityką.

Dariusz Poręba, przedstawiciel fundacji, jednoznacznie deklaruje w TOK FM, że żadne jednoczenie lewicy ani inna działalność polityczna ich nie interesuje. Pytany, jak zareagowali, gdy Kwaśniewski i Palikot triumfalnie ogłosili "nową" nazwę "swojej" lewicy, odpowiada: - Jest nam to całkowicie obojętne, robimy swoje. Na dziś fundacja deklaruje, że nie będzie protestować, jeśli nowa lewica zechce zarejestrować partię o nazwie Europa Plus.

Nie sprawdziliśmy, może szkoda - Siwiec zaskoczony

- Nie mieliśmy pojęcia o istnieniu takiej fundacji - mówi TOK FM Marek Siwiec. Żałuje, że przy ogłaszaniu powstania nowego ruchu na lewicy twórcy - w tym on sam - nie sprawdzili, czy nazwa Europa Plus nie jest już "zajęta".

Siwiec tłumaczy, że powód jest prozaiczny: - Wszystko działo się tak szybko, że o tym nie pomyśleliśmy - podkreśla. Nie wyklucza też, że skoro taka fundacja funkcjonuje, politycy spróbują być może nawiązać jakąś współpracę.

Zdaniem Artura Dębskiego z Ruchu Palikota możliwe jest, że przedstawiciele fundacji sami się do polityków zgłoszą - i wtedy albo dojdzie do jakiegoś współdziałania, albo nazwa Europa Plus z polityki zniknie.

SLD - "wpadką" wyjątkowo ucieszone

To "zaniedbanie" Ruchu Palikota wyjątkowo ucieszyło SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński ironizuje: - Marek Siwiec ma przed sobą nieprzespaną noc. Będzie pewnie musiał zmienić nazwę.

Jak dodaje, takie zamieszanie z nazwą dowodzi, że cały pomysł na nową lewicę jest chybiony, a inicjatywa raczej długo w polityce nie pobędzie. Bo - jak przekonuje Joński - twórcy nowej lewicy działają chaotycznie, dorywczo, w sposób całkowicie nieprzemyślany.

Jan Bury z PSL stwierdza wprost - "wpadka". Jego zdaniem cała polityczna inicjatywa pod nazwą Europa Plus nie ma żadnych szans, bo jej patron Aleksander Kwaśniewski jak dotąd w sprawę niezbyt się angażował. - Wymyślił, powiedział i pojechał na wykłady - kwituje Bury.

Tyle politycy. A z formalnego punktu widzenia: nowa lewica może zarejestrować partię pod nazwą Europa Plus. Pod warunkiem że sąd rejestrowy - ze względu na zbieżność nazw - nie będzie miał w tej sprawie zastrzeżeń.

DOSTĘP PREMIUM