"No i wybrali ch..., który donosił". SP donosi do prokuratury za słowa Wójciak o papieżu

"Znieważenie głowy Państwa Watykańskiego" - taki zarzut Ewie Wójciak stawia Solidarna Polska. W zawiadomieniu do prokuratury poseł partii uzasadnia, że wypowiedź dyrektorki Teatru Ósmego Dnia powinna być ścigana z urzędu.

A chodzi o słowa Ewy Wójciak, które dyrektorka Teatru Ósmego Dnia opublikowała na swoim profilu na Facebooku. "No i wybrali ch... [w oryginalnym wpisie cały wyraz - przyp. red.], który donosił wojskowym na lewicujących księży" - napisała Wójciak krótko po tym, jak ogłoszono, że nowym papieżem został Argentyńczyk Jorge Bergoglio.

SP: "To czyn zabroniony"

Solidarna Polska postanowiła nie pozostawić sprawy bez odzewu i... składa zawiadomienie do prokuratury. Jego autorem jest poseł SP Tomasz Górski. Jego zdaniem, Wójciak "w obelżywy sposób odniosła się do nowego Papieża" [pisownia oryginalna - red.].

"Głowa obcego państwa to osoba, która zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego publicznego oraz przepisami wewnętrznymi danego państwa traktowana jest jako jego najwyższy przedstawiciel i reprezentant w stosunkach zewnętrznych" - pisze Górski. Argumentuje, że "użycie słowa powszechnie uznanego za wulgarne stanowi niewątpliwie znieważenie głowy Państwa Watykańskiego".

Ewa Wójciak swoje stwierdzenie, które napisała na Facebooku, podtrzymała w programie "Gorący Temat" na antenie Telewizji WTK. Niedługo po publikacji konto Wójciak na Facebooku zostało skasowane.

TOK FM PREMIUM