Kukiz u Lisa: Tuskobus to ściema, to szczaw jest prawdą PO

- Od jednego z bardzo prominentnych polityków PO usłyszałem wprost: ?Rozmyśliliśmy się". Przysięgam, że to słyszałem. Bóg mnie za tę przysięgę oceni. Tuskobus to ściema, to szczaw jest prawdą PO - powiedział w programie Tomasza Lisa Paweł Kukiz. Muzyk krytykował rządy Platformy, a także namawiał do zmiany systemu wyborczego i wprowadzenia okręgów jednomandatowych.

Zdaniem Kukiza, który w sobotę wraz z szefem Solidarności przewodził spotkaniu Platformy Pburzonych, "władza nie jest zainteresowana rozmową z obywatelami". - Pokazał to pan premier, nie rozmawiając z Piotrem Dudą, kiedy przyniósł 2,5 mln podpisów, i nie przyjmując ich - mówił muzyk przypominając odrzucenie przez Sejm wniosku Solidarności o referendum ws. reformy emerytalnej.

- Potem premier wypuszcza Niesiołowskiego, który mówi "to jedzcie sobie szczaw". To jest arogancja władzy. PO na początku rozmawiała z obywatelami, w tej chwili w ogóle nie rozmawia. Tuskobus to ściema, to szczaw jest prawdą PO. Taka władza runie. Tak wielka arogancja jest świadectwem, że ta władza chyli się ku upadkowi - ocenił kukiz.

Jego zdaniem "chodzi o to, by runął ten system i żebyśmy mieli okazję zbudowania takiej Polski, o jakiej marzymy". - Polski kompromisu, a nie Polski wzajemnej nienawiści i wzajemnego ujadania - dodał.

"Obecny system powoduje patologię"

Według Kukiza obecny system polityczny nie działa poprawnie i "łatwiej jest obecnie zrobić w Polsce zamach stanu, niż założyć partię". Proponowany przez Kukiza system powinien opierać się na zmianie systemu wyborczego na jednomandatowe okręgi wyborcze. - Łatam dziury, robię to, czego nie zrobiła Platforma, a powinna była zrobić. Chcę edukować, chcę, żeby w kwestii okręgów jednomandatowych wypowiedział się naród. Żeby mógł to zrobić, trzeba zreformować instytucję referendum, i z tą prośbą zwrócimy się razem z Piotrem Dudą do prezydenta - powiedział. Zdaniem Kukiza w referendum obywatele powinni wypowiadać się choćby w takich sprawach jak zmiana ordynacji wyborczej.

Kukiz jest przekonany, że JOW-y pozwoliłyby obywatelom wybierać właściwych kandydatów, a nie tych, których wyznacza szef partii. - Obecny system powoduje patologię i podział narodu na sympatyków klanów partyjnych. System jednomandatowy umożliwia mi zagłosowanie zgodnie z sumieniem, niezależnie od woli partyjnych wodzów, na kandydata, którego wspieram - przekonywał.

Paweł Kukiz jest założycielem ruchu "Zmielonych", który skupił się ostatnio na działalności politycznej i bezkompromisowej krytyce PO i rządu Donalda Tuska. "Zmieleni" wzięli udział w kongresie Platformy Oburzonych w sobotę 16 marca w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Organizatorem spotkania była "Solidarność". Jednym z tematów spotkania były właśnie okręgi jednomandatowe.

TOK FM PREMIUM