"9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system - 'Trumpizm'. Jeśli chcieliście żyć w ciekawych czasach, to właśnie się one zaczynają..."

"Skończyła się Ameryka, jaką znamy: przewidywalna, angażująca się w sprawy świata, budująca koalicję na rzecz demokratycznego świata i wolności, tolerancyjna" - pisze na blogu Jarosław Makowski.

"9 listopada 2016 roku skończyła się Ameryka, jaką znamy: przewidywalna, angażująca się w sprawy świata, budująca koalicję na rzecz demokratycznego świata i wolności, tolerancyjna" - pisze na blogu filozof, teolog i publicysta Jarosław Makowski.

Donald Trump wbrew sondażom i prognozom pokonał Hillary Clinton i został 45. prezydentem USA. Zdobył 276 głosów elektorskich (do wygranej potrzeba ich 270).

"Osłabienie NATO i ochłodzenie stosunków z UE"

"9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system, któremu na imię 'Trumpizm'. A to oznacza więcej amerykańskiego izolacjonizmu, więcej populizmu w polityce wewnętrznej i zewnętrznej, bratania się Waszyngtonu z takimi towarzyszami 'krzewienia demokracji' jak Putin. To oznacza również osłabienie NATO i ochłodzenie stosunków z Unią Europejską" - uważa były szef Instytutu Obywatelskiego.

Jego zdaniem kandydat Republikanów wygrał, dlatego że potrafił zmobilizować swoich wyborców. Amerykanie, twierdzi też Makowski, głosując na niego "pokazali środkowy palec elitom. Pokazali, że mają już dość politycznych rodzin, które żyją z polityki".

Biała Ameryka

Trumpowi pomogły też duża liczba "trupów w szafie" Clinton, gra na lękach Amerykanów i paradoksalnie prezydentura Obamy, która ożywiła podziały rasowe. A według Makowskiego "Trump wskrzesił, skutecznie, sentyment, że Ameryka znów może/musi być wielka, czyli biała. Nie kolorowa".

"Trumpizm znaczy więcej ryzyka, więcej nieprzewidywalności, więcej niepewności. Jeśli chcieliście żyć w ciekawych czasach, to właśnie się one zaczynają" - zaznacza Makowski. "Choć zarazem trzeba dodać: będą to również czasy niebezpieczne! Dzień dobry w nowym niebezpiecznym świecie!" - kończy.

Cały tekst można przeczytać tutaj.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
"9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system - 'Trumpizm'. Jeśli chcieliście żyć w ciekawych czasach, to właśnie się one zaczynają..."
Zaloguj się
 • aaron.goldstein

  Oceniono 18 razy 8

  Raczej skończyła się amerykańska wersja "michnikowszczyzny".
  Najlepszy komentarz jaki przeczytałem to: "W USA pijana Hilaria przejechała na przejściu dla pieszych lesbijkę wychodzącą po "zabiegu" z kliniki aborcyjnej."
  Ja mam nadzieję, że skończą się też czasy lumpen inteligentów, jak ci często goszczący w mediach Agory.

 • Kazik Dool

  Oceniono 13 razy 7

  Właśnie skończył się Obamamizm i Clintonizm. Zaczęła się prawdziwa demokracja.Poprzednie ekipy nie były tolerancyjne,walczyły o monopol na władzę media i kasę.Nie widzieli zwykłych ludzi.

 • solussolius

  Oceniono 9 razy 5

  Ile krajów zniszczyła ta tolerancyjna Ameryka? Irak, Afganistan, Libię, Syrię, żeby wymienić tylko te bardziej znane przykłady. Pardon, jakie tam niszczenie, budowanie demokracji i wolności.

 • wlomat1

  Oceniono 9 razy 5

  "9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system - 'Trumpizm"
  No i fajnie - bo dotychczas panowała tam oligarchia, stworzona przez ponadnarodowych spekulantów finansowych i neoliberalne "lewactwo" >!>!>

 • angelus-silesius

  Oceniono 4 razy 2

  "9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system - 'Trumpizm'"... co oznacza, że Clintobanizm stworzony i kierowany przez żydowskie lobby, wielkie koncerny, banksterów oraz finansjerę z Wall Street zdechł w konwulsjach i bólu.

  Cześć jego pamięci... ale nie zapomnijcie o osikowym kołku!

 • tlen69

  Oceniono 1 raz -1

  Ewenementy XXI wieku i RECENZJA po wyborach.
   W Europie w  UE  w RE prezydentem/przewodniczącym jest DONALD T, Amerykanie być może z zazdrości także wybrali DONALDA T.Gdyby wybory były o miesiąc później byłyby bardziej sensacyjne. Zmiany w klimacie odzwierciedlane są w polityce i w zdarzeniach katastrof przyrodniczych. Poprzedni i ten rok był najgorszy, dawał fory psychopatom...
   W Polsce wygrał PiS 37,6% głosów, by mieć większość w sejmie -  z pomocą ORDYNACJI WYBORCZEJ (przeliczenie mandatów metodą H;Dondta). PiS jednak nie  reprezentuje wszystkich Polaków.
  Trump zdobył mniej głosów wyborców, ale więcej głosów elektorskich. Donald Trump zdaje sobie sprawę, że w kampanii wyborczej, jego wypowiedzi były skandalizujące, kontrowersyjne i podzieliły społeczeństwo USA. Część osób domaga się rozliczenia Go za różne sprawy,postawy i wypowiedzi w tym o kobietach. Wiele krajów nie ma do Niego zaufania.  Trump deklaruje, że będzie Prezydentem wszystkich Amerykanów.  Trump nie  jest jedynym  pionierem zwiastuna  autorytarnego i ksenofobicznego ruchu międzynarodowego, który obserwowany jest od kilku lat w Europie , w Polsce i na świecie..To jest ostrzeżenie dla wszystkich i zapowiedź niebezpieczeństwa destabilizacji sytuacji międzynarodowej? 

 • kotmiki

  Oceniono 3 razy -1

  70 letni Pawian na czele USA ;kabaret się zaczął bo nasz świr i sołtys pieją zachwyty

 • nemilek

  Oceniono 7 razy -1

  dobra, skończmy już z tym Trumpem i wróćmy do naszej starej gry w kości, tym bardziej, że jutro kolejna miesięcznica ...

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy -1

  Do sytuacji międzynarodowej trzeba się dostosować.

  To nie my jesteśmy graczami, my jesteśmy pionkami ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX