"9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system - 'Trumpizm'. Jeśli chcieliście żyć w ciekawych czasach, to właśnie się one zaczynają..."

"Skończyła się Ameryka, jaką znamy: przewidywalna, angażująca się w sprawy świata, budująca koalicję na rzecz demokratycznego świata i wolności, tolerancyjna" - pisze na blogu Jarosław Makowski.

"9 listopada 2016 roku skończyła się Ameryka, jaką znamy: przewidywalna, angażująca się w sprawy świata, budująca koalicję na rzecz demokratycznego świata i wolności, tolerancyjna" - pisze na blogu filozof, teolog i publicysta Jarosław Makowski.

Donald Trump wbrew sondażom i prognozom pokonał Hillary Clinton i został 45. prezydentem USA. Zdobył 276 głosów elektorskich (do wygranej potrzeba ich 270).

"Osłabienie NATO i ochłodzenie stosunków z UE"

"9 listopada zaczął się w Ameryce nowy system, któremu na imię 'Trumpizm'. A to oznacza więcej amerykańskiego izolacjonizmu, więcej populizmu w polityce wewnętrznej i zewnętrznej, bratania się Waszyngtonu z takimi towarzyszami 'krzewienia demokracji' jak Putin. To oznacza również osłabienie NATO i ochłodzenie stosunków z Unią Europejską" - uważa były szef Instytutu Obywatelskiego.

Jego zdaniem kandydat Republikanów wygrał, dlatego że potrafił zmobilizować swoich wyborców. Amerykanie, twierdzi też Makowski, głosując na niego "pokazali środkowy palec elitom. Pokazali, że mają już dość politycznych rodzin, które żyją z polityki".

Biała Ameryka

Trumpowi pomogły też duża liczba "trupów w szafie" Clinton, gra na lękach Amerykanów i paradoksalnie prezydentura Obamy, która ożywiła podziały rasowe. A według Makowskiego "Trump wskrzesił, skutecznie, sentyment, że Ameryka znów może/musi być wielka, czyli biała. Nie kolorowa".

"Trumpizm znaczy więcej ryzyka, więcej nieprzewidywalności, więcej niepewności. Jeśli chcieliście żyć w ciekawych czasach, to właśnie się one zaczynają" - zaznacza Makowski. "Choć zarazem trzeba dodać: będą to również czasy niebezpieczne! Dzień dobry w nowym niebezpiecznym świecie!" - kończy.

Cały tekst można przeczytać tutaj.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM