"Kaczyński jest skazany na Salviniego". Zapowiedź "osi włosko - polskiej"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się dziś kontrowersyjnym z wicepremierem Włoch, Matteo Salvinim. Spotkanie dotyczyło współpracy w europarlamencie.
Zobacz wideo

- Rozpoczęliśmy rozmowy na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim. W pełni popieramy rządy narodowe - ogłosił Matteo Salvini, wicepremier i szef MSW Włoch po spotkaniu z prezesem PiSu, Jarosławem Kaczyńskim. Jak podkreślał - takie ugrupowania jak Liga Północna, czy Prawo i Sprawiedliwość mogą rozpocząć nową drogę w Europie.

- Myślę, że takie ruchy, jak nasze, dadzą nowy oddech Europie i nie będzie już rządzona przez banki i finansistów. Nasz poglądy zgadzają się w 90 procentach. Zaproponowaliśmy wspólny plan, który będziemy chcieli zaprezentować innym krajom europejskim - mówił.

Zdaniem Salviniego, dzięki współpracy z Polską oraz z innymi państwami Unii Europejskiej, oś francusko-niemiecka być może zostanie zastąpiona osią włosko-polską.

- Zaproponowaliśmy wspólny program, który zaoferujemy także innym ruchom ludowym w Europie - poinformował podsumowując swoją wizytę w Polsce.

Salvini określił swoje spotkanie z Kaczyńskim jako "długie, pozytywne i konkretne". - Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało stłamszone przez biurokrację w ostatnich latach - mówił włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych. Wśród tematów swojej rozmowy z liderem polskiej partii rządzącej wymienił również wartości, rodzinę oraz sytuację młodych.

- Zgodziliśmy się co do tego, że jeżeli w budżecie europejskim na przyszłe lata będzie mniej środków dla rybołóstwa i dla rolnictwa we Włoszech i w Polsce, to nam się to nie będzie podobało - dodał polityk.

O tym, dlaczego dwaj politycy myślą o współpracy, mówiła Karolina Lewicka:

- Jest kwestia ułożenia frakcji w Parlamencie Europejskim po majowych wyborach do europarlamentu. Obecnie PiS jest we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która bardzo straci na znaczeniu po brexicie. PiS sondował jakiś czas temu dołączenie do Europejskiej Partii Ludowej, ale Platforma Obywatelska stanowczo zaprotestowała. Dlatego Kaczyński musi brać pod uwagę Matteo Salviniego. Włoski polityk też ma problem, bo frakcji z nim nie chce tworzyć Viktor Orban, który nadal chce mieć swoich europosłów u chadeków. Może więc Marine Le Pen i jej Zjednoczenie Narodowe? Ale to nadal mała liczba posłów. Może więc powstać sojusz: Salvini, Kaczyński i Le Pen. Taka frakcja mogłaby liczyć na kilkudziesięciu posłów, co daje już pewną "siłę rażenia". Można więc uznać, że Salvini jest skazany na Kaczyńskiego, a Kaczyński na Salviniego - tłumaczy dziennikarka TOK FM.

Wizyta włoskiego polityka budzi olbrzymie kontrowersje, bo Matteo Salvini jest blisko związany z włoską skrajną prawicą i sympatyzuje z Władimirem Putinem. Krytyki nie kryją politycy opozycji. - Gdybym miał szukać jakiejś analogii, jakiegoś porównania, to musiałbym powiedzieć, że to jest tak, jak gdyby w latach 30-tych przed II wojną światową polski rząd zawierał jakieś tajne porozumienia z rządem Mussoliniego - ocenił w Sejmie poseł PO Sławomir Nitras.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM