20 spotkań Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem. Nawet prezes Pekao SA fatygował się na Nowogrodzką

"Gazeta Wyborcza" informuje, że w jednym ze spotkań Jarosława Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem brał udział prezes Pekao SA. Michał Krupiński robi karierę w państwowych firmach dzięki Zbigniewowi Ziobrze.
Zobacz wideo

Kolejne informacje "GW" dotyczące biznesów PiS, które osobiście firmował Jarosław Kaczyński. Według informacji dziennika odbyło się 20 spotkań prezesa Prawa i Sprawiedliwości i austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. To on miał budować wieżowce przy ul. Srebrnej w Warszawie, na działce należącej do partii rządzącej.

Na taką inwestycję biznesmen potrzebował kredytu. 21 marca 2018 r. w siedzibie PiS-u, przy ul. Nowogrodzkiej, dochodzi do spotkania Kaczyńskiego, Birgfellnera i Michała Krupińskiego, prezesa Pekao SA. Bank, przypomnijmy, w 2016 roku został zrenacjonalizowany - odkupiony przez państwo od włoskich właścicieli. To spotkanie nie było jedynym między Austriakiem i prezesem Krupińskim, który karierę w państwowych firmach zaczął robić dzięki Zbigniewowi Ziobrze. Przed objęciem funkcji prezesa Pekao szefował gigantowi PZU.

Nie zapłaci

Ostatecznie bank Krupińskiego zgadza się - jak informuje "GW" - na "udzielenie pożyczki pomostowej w sumie na 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. (ta ostatnia ma być potem przekształcona w Srebrną 2)".

Ostatecznie kredyty nie zostały wypłacone. Według Birgfellnera, na którego powołuje się Wyborcza: "Kaczyński uznał, że kwotę trzeba zmniejszyć do 4,5 mln euro. Potem zaś do akcji wkroczyły przedstawicielki zarządu Srebrnej: prezes Małgorzata Kujda i Janina Goss. 27 czerwca 2018 r. oświadczyły Birgfellnerowi, że inwestycja została wstrzymana, a on za swoje prace nie dostanie „ani złotówki". 

Potem austriacki biznesem decyduje się na interwencję u prezesa PiS, o czym wiemy z pierwszej publikacji "GW" w sprawie "taśm Kaczyńskiego".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM