Sprawa ks. Jankowskiego. Głosowanie ws. pozbawienia honorowego obywatelstwa Gdańska przesunięte na luty

Wniosek o odebranie tytułu prałatowi Jankowskiemu, którego oskarżono o przemoc seksualną, molestowanie, pojawił się w grudniu. Podjęcie decyzji przesunięto na styczeń. Ostatecznie radni Gdańska zajmą się sprawą w lutym.

Głosowanie wniosku o pozbawienie prałata Henryka Jankowskiego honorowego obywatelstwa Gdańska zostało przeniesione na sesję Rady Miasta w lutym. Początkowo radni mieli zająć się sprawą jeszcze w styczniu, ale ze względu na tragiczną śmierć prezydenta miasta Pawła Adamowicza, rozpatrzenie wniosku klubu Koalicji Obywatelskiej zostało przesunięte. 

Przewodniczący klubu Cezary Śpiewak-Dowbór powiedział PAP, że "w atmosferze, która jest dzisiaj po zabójstwie Pawła Adamowicza, nie jest to najlepszy czas" na podejmowanie takiej decyzji.

Czytaj też: Artur Nowak krytykuje biskupów: Sprawę ks. Jankowskiego trzeba było wyjaśniać dziesiątki lat temu

Zaznaczył, że również w przyszłym miesiącu na sesji rady mogłaby też zostać rozstrzygnięta inicjatywa radnych KO w sprawie usunięcia nazwy skweru im. ks. Henryka Jankowskiego. Radni chcą, aby pozostał on bez patrona lub zmienić jego nazwę na historyczną. 

Apel do Pawła Adamowicza

Klub KO miał przygotowany apel do Pawła Adamowicza w grudniu. Miały się w nim znaleźć wyrazy oczekiwania, aby prezydent miasta podjął dalsze działania w kierunku usunięcia pomnika ks. Jankowskiego.

Ostatecznie, z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, treści dokumentu nie zdążono w całości omówić z klubem "Wszystko dla Gdańska".

Czytaj też: Protest przed pomnikiem ks. Jankowskiego. A Giertych chce odebrać księdzu medal, który sam wręczył

Według szefa klubu KO, p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podjęła już pierwsze kroki, które mają zmierzać do usunięcia pomnika kapłana i w tej sytuacji podejmowanie przez Radę Miasta Gdańska specjalnego apelu może już nie być potrzebne.

Czytaj też: Paweł Adamowicz odpowiada ws. pomnika ks. Jankowskiego. Chce oddać głos mieszkańcom

Śpiewak-Dowbór przypomniał, że sprawa usunięcia pomnika jest o tyle trudna do rozwiązania, że ufundowały go osoby prywatne, ale stoi na działce miejskiej.

Klub KO w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska ma 16 radnych, 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" prezydenta Pawła Adamowicza, 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

Sprawa ks. Henryka Jankowskiego

Burza w sprawie osoby księdza Henryka Jankowskiego i jego pomnika rozpętała się na początku grudnia po reportażu "Dużego Formatu", w którym głos zabrały osoby, zarzucające kapelanowi Solidarności, że wykorzystywał je seksualnie, gdy były dziećmi.

Po tekście "DF" pomnik został oblany przez nieznanych sprawców czerwoną farbą, a gdańszczanie przynosili pod monument dziecięce buciki, w proteście przeciwko molestowaniu. 

Przed pomnikiem protestowało też kilkadziesiąt osób. Statua ks. Jankowskiego została przykryta białą płachtą.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM