Sieć 5G. Polska może zrezygnować z usług Huaweia? "Z politycznego punktu widzenia chińska firma powinna być kontrolowana"

Sieć 5G ma być dostępna w Polsce w 2021 roku. Wśród firm, które mogą dostarczyć konieczną do jej budowy infrastrukturę, wymieniany jest chiński gigant Huawei. Prezes UKE, Marcin Cichy, mówił w TOK FM, że to służby powinny odpowiedzieć na pytanie, czy chińska firma nie powinna być wykluczona.
Zobacz wideo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, mówił w TOK FM, że sieć 5G oznacza skok technologiczny, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko telefony komórkowe w przyszłości, ale też nowoczesną gospodarkę. 

Prowadząca Magazyn EKG, Aleksandra Dziadykiewicz, zwróciła jednak uwagę na kontrowersje wokół chińskiej firmy Huawei, która jest brana pod uwagę, jako dostawca infrastruktury 5G dla Polski. 

Czytaj też: Huawei. Długa lista amerykańskich zarzutów, które ujawniają "bezwstydne działania" chińskiej firmy

Przed korzystaniem z urządzeń chińskiego giganta w grudniu ostrzegali Czesi. Huawei został też wykluczony z przetargu na portal dla tamtejszych podatników. Inne kraje także rezygnują z usług chińskiego giganta. Swój rynek częściowo zamknęły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że w sprzęcie chińskiego giganta elektronicznego instalowane są "tylne drzwi", które mają zapewniać Pekinowi dostęp do wrażliwych informacji. Z usług chińskiej firmy zrezygnowała także Japonia, Nowa Zelandia i Australia, a jeden z brytyjskich operatorów ma zrezygnować z jej usług w ciągu dwóch lat.

Huawei w Polsce. Czy można zrezygnować z usług chińskiej firmy?

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, mówił w TOK FM, że to służby powinny odpowiedzieć na pytanie, czy Huawei może budować sieć 5G w Polsce.

- Nie wiem, czy wykluczenie Huaweia jest technicznie uzasadnione i właściwe, ale z politycznego punktu widzenia ta spółka na pewno powinna być kontrolowana - podkreślił.

Czytaj też: Dlaczego nie ufamy chińskim firmom technologicznym? "Pewnych kwestii Huawei nigdy nie wyjaśnił"

Huawei obsługuje połowę polskiego rynku

Prezes UKE tłumaczył, że chińska firma obsługuje obecnie dwóch polskich operatorów, czyli około połowy komercyjnego rynku, jeśli chodzi o telefony i internet. Dodał, że przez wiele lat spółka wygrywała z innymi cenami, dzięki czemu jest bardzo rozpowszechniona zarówno w Europie, jak i na świecie. W Polsce z urządzeń firmy Huawei korzysta m.in. Orange.

Wyjaśniał, że zmiana dostawcy jest bardzo skomplikowanym technologicznie procesem oraz wymaga bardzo dużych inwestycji. A to mogłoby opóźnić wdrożenie sieci 5G.

Czytaj też: To nie pierwsze kłopoty Huaweia. "Technologia nie zawsze jest niewinnym gadżetem"

Huawei to poważny problem dla rządu. Na wycofanie się z produkowanych przez niego urządzeń naciskają Stany Zjednoczone. Stanięcie po stronie Amerykanów oznacza nadwyrężenie stosunków z Chinami.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Sieć 5G. Polska może zrezygnować z usług Huaweia?
Zaloguj się
 • aniate87

  0

  Skoro 5G to przyszłość każdej nowoczesnej gospodarki to powinni priorytetowo zająć się rozwiązaniem sytuacji z Huawei i podjąć decyzje, jak nie im to zlecić komu innemu.

 • rayaaa

  0

  Jeśli inne światowe potęgi też będą rezygnowały to jest to jasny sygnał. Akurat, że Amerykanom nie pasują chińskie interesy to sprawa oczywista. Sprawa jest poważna i nie można wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Na pewno 5G jest warte inwestycji i w najbliższych latach będzie to must have dla każdej gospodarki.

 • kowack

  0

  Dużo się dobrego mówi właśni o tym przeskoku jaki będzie po wprowadzeniu 5G. Zapowiada się ciekawie.

 • ku52nier

  0

  Niedługo 5G to będzie norma w każdy kraju, nikt nie będzie chciał zostawać w tyle.

 • piloon

  0

  Ważne żeby sieć była w miarę sprawnie dostarczona do Polski nie ma znacznie z usług jakiej firmy skorzysta. Jeśli nie są przekonani do jednej to szybko brać następną.

 • bilet111

  0

  Jeśli eksperci rządowi sprawdzą dokładnie firmę Huawei i nie będzie żadnego zagrożenia to powinny zdecydować terminy i koszty związane z budową sieci. Żebyśmy w tyle nie zostali jak inni będą już się chwalić 5G.

 • polak_nieprawdziwy

  0

  Tu nie należy pytać, czy Polska może ale czy rząd który wstał z kolan ma jakikolwiek inny wybór podyktowany geopolitycznymi realiami.
  Zresztą nawet gdyby miał, to jest gotowy udowodnić, że musi postąpić tak a nie inaczej, bo działa wyłącznie w interesie Polski.
  Interesujące jest nie to co nam mówią ale to czego nam nie mówią.

 • honkers

  Oceniono 2 razy 0

  Kamińskiemu powiedziano PieS, nawalony źle zrozumiał i zaczął całować PiSa... w mordę.

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 0

  Wolny rynek wolny, ale wolny rynek made in USA najwolniejszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX