Sieć 5G. Polska może zrezygnować z usług Huaweia? "Z politycznego punktu widzenia chińska firma powinna być kontrolowana"
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, mówił w TOK FM, że sieć 5G oznacza skok technologiczny, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko telefony komórkowe w przyszłości, ale też nowoczesną gospodarkę.
Prowadząca Magazyn EKG, Aleksandra Dziadykiewicz, zwróciła jednak uwagę na kontrowersje wokół chińskiej firmy Huawei, która jest brana pod uwagę, jako dostawca infrastruktury 5G dla Polski.
Czytaj też: Huawei. Długa lista amerykańskich zarzutów, które ujawniają "bezwstydne działania" chińskiej firmy
Przed korzystaniem z urządzeń chińskiego giganta w grudniu ostrzegali Czesi. Huawei został też wykluczony z przetargu na portal dla tamtejszych podatników. Inne kraje także rezygnują z usług chińskiego giganta. Swój rynek częściowo zamknęły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że w sprzęcie chińskiego giganta elektronicznego instalowane są "tylne drzwi", które mają zapewniać Pekinowi dostęp do wrażliwych informacji. Z usług chińskiej firmy zrezygnowała także Japonia, Nowa Zelandia i Australia, a jeden z brytyjskich operatorów ma zrezygnować z jej usług w ciągu dwóch lat.
Huawei w Polsce. Czy można zrezygnować z usług chińskiej firmy?
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, mówił w TOK FM, że to służby powinny odpowiedzieć na pytanie, czy Huawei może budować sieć 5G w Polsce.
- Nie wiem, czy wykluczenie Huaweia jest technicznie uzasadnione i właściwe, ale z politycznego punktu widzenia ta spółka na pewno powinna być kontrolowana - podkreślił.
Czytaj też: Dlaczego nie ufamy chińskim firmom technologicznym? "Pewnych kwestii Huawei nigdy nie wyjaśnił"
Huawei obsługuje połowę polskiego rynku
Prezes UKE tłumaczył, że chińska firma obsługuje obecnie dwóch polskich operatorów, czyli około połowy komercyjnego rynku, jeśli chodzi o telefony i internet. Dodał, że przez wiele lat spółka wygrywała z innymi cenami, dzięki czemu jest bardzo rozpowszechniona zarówno w Europie, jak i na świecie. W Polsce z urządzeń firmy Huawei korzysta m.in. Orange.
Wyjaśniał, że zmiana dostawcy jest bardzo skomplikowanym technologicznie procesem oraz wymaga bardzo dużych inwestycji. A to mogłoby opóźnić wdrożenie sieci 5G.
Czytaj też: To nie pierwsze kłopoty Huaweia. "Technologia nie zawsze jest niewinnym gadżetem"
Huawei to poważny problem dla rządu. Na wycofanie się z produkowanych przez niego urządzeń naciskają Stany Zjednoczone. Stanięcie po stronie Amerykanów oznacza nadwyrężenie stosunków z Chinami.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- "Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
- Karta Dużej Rodziny to liczne zniżki. Podpowiadamy, jak ją założyć, aby korzystać z benefitów
- Święconka droga jak nigdy. Eksperci wyliczyli, o ile więcej zapłacimy za jajka i warzywa na sałatkę
- Franciszek w szpitalu. Watykan przekazał informacje o stanie zdrowia papieża
- Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? WZÓR