Skąd w polityce wziął się Robert Biedroń?

W niedzielę na stołecznym Torwarze Robert Biedroń zaprezentuje program swojej nowej ogólnopolskiej inicjatywy politycznej. Czym wcześniej zajmował się Biedroń?
Zobacz wideo

Robert Biedroń urodził się w Rymanowie, w województwie podkarpackim. Wychował się w Krośnie. Jak sam pisze na swojej stronie, w " wieku 15 lat opuścił Krosno i następne lata spędził na łączeniu pracy z nauką. Pracował dorywczo za granicą, studiował w Olsztynie". Na początku lat 90., gdy chodził do technikum, uświadomił sobie, że jest gejem.

Wyoutował się na początku studiów, wtedy też zaczął prężnie działać w jeszcze raczkujących organizacjach LGBT i wstąpił do Socjaldemokracji Polskiej, a później SLD. Przez pewien czas był "dyżurnym gejem w mediach", pojawiał się w talk-showach. 1 maja 2001 wraz z Piotrem Ikonowiczem wziął udział w pierwszej w Polsce Paradzie Równości. Byli to jedyni aktywni politycy, uczestniczący w tej paradzie.11 września 2001 założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii (KPH) i przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa, rezygnując ze stanowiska 9 lutego 2009.  Robert Biedroń w tym czasie pisał za książki poradnikowe dla osób LGBT. Chciał nawet by MEN włączył je do listy lektur uzupełniających w liceum, czym wzburzył wielu polityków.

Cały czas próbował swoich sił w wyborach, jednak długo bezskutecznie. Raz startował do Sejmu, dwa razy do samorządu, ale się nie dostał. Do wielkiej polityki trafił w 2011 roku, gdy z list "Twojego Ruchu" Janusza Palikota został posłem. Był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

W 2014 roku Sejm zamienił na ratusz w Słupsku. W drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał kandydata PO. - W trakcie trwania kadencji zmniejszył zadłużenie miasta o 49 mln złotych. Ściągnął do miasta rekordowe inwestycje rozwojowe, finansowane ze środków unijnych (...) , a ponad 93% mieszkańców jest zadowolonych z miasta  którym żyje – chwali się Biedroń na swojej stronie internetowej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM