Wiosna Biedronia wystartowała. "Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla". Obietnic było więcej

- Zapraszam was dzisiaj: stwórzmy siłę polityczną, która zmieni oblicze tego kraju, która wprowadzi świeże powietrze do tej zatęchłej polityki - apelował Robert Biedroń. Jego nowa partia nazywać się będzie Wiosna. - Wiosna nikogo nie wyklucza, wiosną każdemu może być lepiej.

Oficjalna część konwencji zaczęła się od "Ody do radości", która jest hymnem Unii Europejskiej. Na Torwarze zebrało się kilka tysięcy osób. 

W przemówieniu inaugurującym działalność nowej partii, Robert Biedroń, przypomniał o tragicznie zmarłym Pawle Adamowiczu. - 20 dni temu stała się wielka tragedia. Nie żyje prezydent Gdańska, który nie bał się iść pod prąd; który ostatnie lata poświecił na budowaniu mostów, tworzeniu wspólnoty. Jako były prezydent miasta wiem, że testament Pawła Adamowicza trzeba zrealizować. Musimy zrealizować testament Pawła Adamowicza. Bo wartości, których bronił Paweł są naszymi wartościami - mówił były prezydent Słupska.

- Nie chcemy już więcej wojny polsko-polskiej, chcemy wzajemnego szacunku i dialogu.  Ostatnie lata były zimne i ponure, dostawaliśmy nieustanny konflikt, a zamiast dobra wspólnego - interes partyjny. Potrzebujemy wiosny, która odnowi ten ponury krajobraz. Niech nareszcie do tego zimnego kraju przyjdzie wiosna - mówił, nawiązując do pogłosek, że jego nowe ugrupowanie ma nazywać się właśnie "wiosna". 

Jak podkreślił Biedroń wszyscy uczestnicy konwencji, sympatycy nowego ruchu to ludzie, którzy wierzą, że  "w Polsce nie ma już miejsca na nienawiść". 

Czytaj też: Wyciekła nazwa partii Roberta Biedronia? Współpracownik: Zapowiada odrodzenie>>>

Konkretne obietnice

Biedroń zapowiedział realizację konkretnego planu. Program ma być oparty na trzech fundamentach: "człowiek, wspólnota, państwo, któremu ufam".

Lista obietnic jest bardzo długa. Jedną z najważniejszych deklaracji jest ta dotycząca walki ze smogiem.

- Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla i będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy. Stworzymy także sektor odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz pracowników elektrowni - zapowiedział.

Były poseł i prezydent Słupska zadeklarował też wprowadzenie przepisów dopuszczających przerywanie ciąży do 12 tygodnia. Teraz prawo do aborcji jest znacząco ograniczone. Robert Biedroń obiecał, że jeśli dojdzie do władzy, in vitro będzie refundowane z budżetu państwa, a klauzula sumienia i Fundusz kościelny będą zlikwidowane.

Polityk chce też, by 500 Plus wypłacane było także na pierwsze dziecko.

Czytaj też: Robert Biedroń hojniejszy od PiS? W TOK FM mówi o pomyśle, który może przebić 500 plus>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM