Sławomir Neumann (PO) o Wiośnie Biedronia: Małe ugrupowania mogą służyć drugiej kadencji PiS

Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO-KO mówił w Poranku Radia TOK FM, że ma nadzieję, iż wybory do PE będą dla Wiosny Roberta Biedronia momentem do zastanowienia. - Roberta Biedronia czeka walka o przekroczenie progu wyborczego - przewidywał.
Zobacz wideo

Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, komentował w Poranku Radia TOK FM powstanie nowej siły politycznej w Polsce - Wiosny Roberta Biedronia. 

- Wystartowali: teraz wszystko przed nimi. Zawsze w Polsce przed wyborami prezydenckimi czy parlamentarnymi powstają nowe siły lub zgłaszają się nowi kandydaci. Część z nich przechodzi próg wyborczy, część nie. Walka o próg wyborczy czeka też Roberta Biedronia - podkreślił gość Jacka Żakowskiego. 

Polityk Platformy Obywatelskiej zaznaczył jednak, że system podziału mandatów w wyborach parlamentarnych (metoda D'Hondta) jest nieubłagany. 

- Mam nadzieję, że ta pierwsza próba dla tego nowego ugrupowania (wybory do Parlamentu Europejskiego - red.) będzie powodem do tego, żeby zastanowić się, czy nie warto już jesienią iść wspólnie w dużym bloku. Gentelman D'Hondt tak to rozpisał, że małe ugrupowania właściwie działają na rzecz tego, który wygrywa i mogą służyć drugiej kadencji PiS. Czego pewnie ani Robert Biedroń, ani my nie chcemy - wyjaśniał Neumann. 

Czytaj też: Skąd Wiosna Biedronia weźmie pieniądze na obietnice? Piechna-Więckiewicz: Sam rozdział od Kościoła to 3 mld zł

"Obronić Polskę przez polexitem"

Publicysta zapytał polityka PO jak zbudować silny front opozycji, skoro nie ma co liczyć na to, że do Koalicji Europejskiej dołączy Robert Biedroń. 

Sławomir Neumann podkreślił, że na obecną sytuację w Polsce należy odpowiedzieć "nie anarchią, tylko dobrze zorganizowaną armią, która pójdzie na PiS, a nie pospolitym ruszeniem". 

- Wiara w pospolite ruszenie odżywa w Polsce co ileś wieków, ale ona zazwyczaj kończyła się tragedią. Mówimy dzisiaj, że Platforma Obywatelska musi się zmienić, musi być więcej niż partią. Do maja jeszcze jest długo. Budujemy Koalicję Europejską wspólnie z wieloma środowiskami, z wieloma ludźmi, którzy chcą obronić Polskę przed pełzającym polexitem - tłumaczył Neumann. Tłumaczył, że na listach KE jest miejsce dla kobiet z Czarnego Protestu i opozycji ulicznej.

Czytaj też: "Zaczął słabo, jak teleewaneglista. Ale rozkręcił się". Komentarze po konwencji Wiosny Biedronia

Polityk przekonywał, że Polacy nie potrzebują nowej oferty, ale potwierdzenia tego, że jesteśmy i będziemy w Unii Europejskiej. - My naprawdę chcemy wygrać. W 2016 roku mieliśmy 13-14 proc. poparcia, dzisiaj mamy 30 proc. To nie daje wygranej, dlatego mówimy naszym przyjaciołom z Nowoczesnej, SLD, PSL, także Robertowi Biedroniowi: budujmy razem silny blok już w maju, bo będzie nam łatwiej przekonać Polaków też jesienią, że jest wart poparcia - powiedział Neumann. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Zobacz wideo
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (225)
Sławomir Neumann (PO) o Wiośnie Biedronia: Małe ugrupowania mogą służyć drugiej kadencji PiS
Zaloguj się
 • qnqn

  Oceniono 29 razy 23

  Panie Neumann. Rządziliście 8 lat, głosowałem na Was systematycznie, ale teraz zagłosuje na Biedronia, ponieważ:
  a. Chce odcięcia kościoła od Państwa. (nic w tym kierunku nie zrobiliście, bo klęczycie przed klechami tak jak pis)
  b. Związki partnerskie (uwaliliście ustawę idealnie bodaj w 2012 roku.)
  c. Porządek z trucicielami i darmozjadami czyli kopalnie. Nawet nie mieliście odwagi bąknąć na ten temat.
  To wystarczy, żebym zagłosował na Roberta. Mieliście szansę, ale jej nie wykorzystaliście.

 • dvla

  Oceniono 46 razy 20

  A jaki program ma PO? Tylko wieczny anty PiS?

  Wiosna może PO zrobić jesień średniowiecza

  Trzeba było sie w Słupsku dogadywać z Biedroniem a nie rzucać kłody

 • kataryniarski

  Oceniono 33 razy 19

  Nikt tak nie służy kolejnej kadencji Pis, jak ta 'opozycja' zajęta sobą samą, bez pomysłu!...

 • azalka12

  Oceniono 22 razy 16

  Politycy PO brzmia tak, ze wina Biedronia bedzie przegrana PO.
  A moze by tak PO wzielo sie do pracy?

 • e-patrice

  Oceniono 25 razy 15

  A w czym PO-KO jest lepsza od Wiosny?
  Pora na nowych ludzi, nawet jeśli to Biedroń.
  Pora na nowe pomysły, na faktyczne oddzielenie państwa od Kościoła, a nie na kolejne: na związki partnerskie Polacy nie są gotowi!, węgla nie odstawimy!, Kościół to nasza tradycja...!

 • michals-3

  Oceniono 14 razy 14

  Powiedzmy sobie szczerze: PO chce utrwalenia obecnego systemu dwupartyjnego, bo doskonale wie, że prawie nikt by na nikt nie głosował inaczej niż na zasadzie anty-PiS. Lepiej odsunąć PiS od władzy nawet trochę później, ale raz na zawsze. Biedroń ma u mnie duży plus za wyraźną zapowiedź, że Trybunał Stanu będzie miał dużo roboty.

 • mirekmm

  Oceniono 16 razy 14

  Drogie PO/KO , nadal nie wyciągnęliście wniosków z poprzedniej porażki. Jeżeli Biedroń nie będzie popełniał błędów, to niedługo wy będziecie walczyć o próg

 • ziggybam

  Oceniono 20 razy 14

  To dlaczego PO nie proponuje od lat tych oczywistych postulatów myślących Polaków: Edukacja mniej teoretyczna, opodatkowanie kościoła, usunięcie religii ze szkół, aborcja na żądanie itd.? Biedroń po prostu wykorzystuje niemoc aktualnych partii liberalnych oraz lewicowych.

 • wyksztalciuch2015

  Oceniono 34 razy 14

  Panie Neumann
  Proszę zrozumieć, że wybór mniejszego zła (PO) ma swoje granice.
  Jak jesteście tacy przemądrzali, to wstawcie 50% postulatów Biedronia do swojego programu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX