Stanisław Tyszka o programie Biedronia: Muszę go skonsultować z przedszkolakami. To taki poziom

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, krytykował w TOK FM program wyborczy partii Wiosna Roberta Biedronia. - Koncert życzeń, taki bardzo skrajny, niepoważny populizm - stwierdził polityk Kukiz'15.
Zobacz wideo

Piotr Kraśko zapytał Stanisława Tyszkę, co sądzi o elementach programu Biedronia, takich jak rozdział państwa i kościołów, opodatkowanie tacy, renegocjacja konkordatu, ustawa dająca kobietom możliwość przerwania niechcianej ciąży do 12 tygodnia.

- Tam (na konwencji Wiosny - red.) był koncert życzeń, taki bardzo skrajny, niepoważny populizm. Muszę jeszcze skonsultować te pomysły Roberta Biedronia z moją córką i jej kolegami i koleżankami przedszkolakami, dlatego, że to mniej więcej taki poziom świadomości ekonomicznej. Obiecajmy wszystko wszystkim. Przebijmy Prawo i Sprawiedliwość. Nie liczmy skąd. To jest program katastrofy gospodarczej - stwierdził polityk, tłumacząc, że jego realizacja wiązałaby się z olbrzymimi podwyżkami cen. 

Czytaj też: Tajemniczy wpis Tuska o kłamstwie organizowanym przez władzę. "To perfidna i groźna forma przemocy"

Opodatkowanie kościelnej tacy 

Dziennikarz zwrócił jednak uwagę, że opodatkowanie tacy na pewno nie doprowadzi państwa do katastrofy ekonomicznej.

- Czyli kasa fiskalna na tacę. To jest powrót do schyłkowego Palikota, budzenia negatywnych emocji wobec kościołów. Nie wiem, czy to tak samo ma dotyczyć na przykład gminy żydowskiej, czy też chce im dokręcać śrubę. To są tematy zastępcze - zaznaczył polityk Kukiz'15, tłumacząc, że kwestie finansowania związków wyznaniowych należy wyjaśniać, ale jest przeciwnikiem mieszania religii i polityki. 

Czytaj też: Skąd Wiosna Biedronia weźmie pieniądze na obietnice? Piechna-Więckiewicz: Sam rozdział od Kościoła to 3 mld zł

Dodał, że temat relacji kościelno - państwowych zawsze istnieje i nie podobają mu się na przykład dotacje partii rządzącej dla "niektórych frakcji". - To są kwestie, które powinny być transparentne, a nie są niestety - powiedział. 

Źródła finansowania konwencji

Poseł Łukasz Rzepecki z Kukiz'15 domaga się informacji na temat finansowania konwencji partii Wiosna Roberta Biedronia. 

- Jeżeli ktoś wychodzi i robi wielką konwencję za milion złotych i jednocześnie mówi, i słusznie, o przejrzystości życia publicznego, to może niech zacznie od siebie - komentował w Poranku Radia TOK FM wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15, Stanisław Tyszka, dodając, że za każdym razem, kiedy PO lub PiS robią konwencję również pyta, ile to kosztowało. 

Prowadzący program Piotr Kraśko zaznaczył, że dziwi go, iż najważniejszym tematem w momencie pojawienia się na scenie politycznej nowej partii jest pytanie o finansowanie hali, w której odbyła ona konwencję założycielską. Podkreślił, że na koniec roku partia musi złożyć sprawozdanie finansowe. 

- Jeśli wchodzi się do polityki z teoretycznie nowym projektem, to wypada się wytłumaczyć. Chciałbym na przykład wiedzieć, czy to jest inicjatywa finansowana z zagranicy czy nie - zaznaczył gość TOK FM. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM