"Pierwszy sondaż po konwencji zawsze jest dobry". Schetyna dobrymi prognozami dla Wiosny się nie przejmuje

Grzegorz Schetyna mówił w TOK FM, że trzyma kciuki za Roberta Biedronia, by udało mu się zmobilizować do pójścia do wyborów tych, którzy do tej pory byli poza polityką. - Ważne jest, żeby nie było wojny po stronie opozycyjnej - zaznaczył przewodniczący PO.
Zobacz wideo

Najnowszy sondaż dla Faktów TVN i TVN24, przeprowadzony przez Kantar Millward Brown, wskazuje, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, Wiosna Roberta Biedronia mogłaby liczyć na 14 proc. poparcie. To dałoby nowemu ugrupowaniu trzecie miejsce, za PiS (29 proc.) i PO (20 proc.)

 - Pierwszy sondaż po spektakularnej konwencji zawsze jest dobry - komentował w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Ważne jest, żeby nie było wojny po stronie opozycyjnej. Trzymam kciuki za Roberta Biedronia, dlatego, że jest bardzo dużo ludzi, którzy nie głosowali w ostatnich wyborach nawet, dużo młodych ludzi jest zainteresowanych (partią Wiosna - red.). Jeżeli jemu udałoby się zachęcić tych, którzy nie byli na wyborach ostatnio czy są poza polityką, to jest to bardzo ważne - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.

Przewodniczący PO zaznaczył, że jeśli Robert Biedroń "wpisze się w system walki razem z nami o praworządność, o demokrację, o miejsce Polski w Europie, to ma duże szanse wtedy". - Ale jeżeli będzie wchodzić w konflikt z partiami opozycyjnymi i tutaj będzie szukać wroga i przeciwnika, to uważam, że to nie jest najlepszy wariant - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Czytaj też: Czy Biedroń przyciągnie nowych wyborców? Trzaskowski: Jeśli mu się nie uda, będziemy walczyć o ten sam kawałek tortu

Program Biedronia. Komu zabierze pieniądze na realizację obietnic?

Gość Piotra Kraśki stwierdził, że w programie partii Roberta Biedronia jest bardzo dużo populistycznych kwestii. Tłumaczył także, że propozycje przedstawiane przez polityków są nierealne, jeśli nie mówi się, skąd będą pochodzić pieniądze na ich realizację. 

- Tak jest z każdą propozycją, którą zaproponował Robert Biedroń. Każda jest nierealna. To był koncert życzeń - zaznaczył szef PO.

Czytaj też: Stanisław Tyszka o programie Biedronia: Muszę go skonsultować z przedszkolakami. To taki poziom

- Można obiecać wszystko, ale trzeba się liczyć z tym, że wyborcy będą pytać, skąd weźmie (Robert Biedroń - red.) na to pieniądze, albo jeszcze twardziej, komu zabierze pieniądze. To będzie jeszcze ciekawsze pytanie i jeszcze ciekawsza odpowiedź - stwierdził Schetyna.

Program Biedronia. Odejście od węgla do 2035 roku? "Absurdalne"

Robert Biedroń chce, by do 2035 roku Polska odeszła od energii pochodzącej z węgla

- Oczywiście, że to jest nierealne i to mówią eksperci energetyczni. To jest absurdalne. Jeżeli ktoś mówi, że powietrze będzie czyste, bo zamkniemy kopalnie w 2035 roku, to jak będą funkcjonować elektrownie, które dzisiaj pracują na węgiel? Jeszcze więcej węgla będziemy sprowadzać z Rosji,  z Ameryki, czy z Chin? - pytał polityk.

Dodał, że to, co trzeba zrobić, to odpowiedzieć na pytanie, jak zmienić system energetyczny i jak walczyć o odnawialne źródła energii. - Trzeba mówić o systemie, a nie mówić: zamkniemy kopalnie, zlikwidujemy smog. Walka ze smogiem kosztuje minimum 9,5 mld zł, a Robert Biedroń mówi, że na likwidacji smogu zarobimy 15 mld zł. To jest rozumienie polityki przez szybę telewizora i z dużego dystansu. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej - tłumaczył Grzegorz Schetyna.

Prowadzący program, Piotr Kraśko, przypomniał, co w kwestii węgla mówił Andrzej Duda: że starczy go Polsce na 200 lat.

- Prezydent Duda i Biedroń są warci siebie w wizji rozwoju polskiej energetyki. Ja dzisiaj mówię, że trzeba odbudować odnawialne źródła energii. Trzeba zbudować system, który pozwoli nam na sensowne odejście od węgla kamiennego, którego wydobywanie w Polsce będzie po prostu zbyt drogie i nie będzie się opłacać - przekonywał szef Platformy Obywatelskiej.

Zaznaczył, że w marcu odbędzie się konwencja programowa, podczas której jego ugrupowanie będzie szukać najlepszych rozwiązań razem z ekspertami. - PiS zrujnował energię odnawialną, my musimy ją odbudować. Zostawialiśmy tę sytuację (rynku energii - red.) pod kontrolą. Dzisiaj OZE jest zrujnowane. Postawiono na energię z węgla kamiennego, który się kończy i którego wydobycie będzie coraz droższe. To są zbyt poważne sprawy, żeby je zamykać w jednym zdaniu hasła wyborczego - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • co Grzegorz Schetyna zrobiłby w sprawie rozdziału państwa od Kościoła?
  • co Platforma Obywatelska mówi w sprawie 500 plus?
  • czy PO nadal bojkotuje TVP?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM