Komornik o pomyśle Roberta Biedronia: To ewenement, że mówi o alimentach. Ale musimy poznać szczegóły

- Podobne rozwiązanie do tego, o którym pan Robert wspomniał, nie tak dawno było prowadzone i państwo się z niego wycofało - przekonywał ekspert na antenie TOK FM.

Robert Biedroń na kongresie w Warszawie ogłosił program swojej partii - "Wiosna", jednym z punktów jest ściąganie alimentów przez administrację skarbową.

- Nie przypominam sobie żadnego polityka, który na starcie swojej kariery wspominałby o alimentach. To ewenement - pochwalił to na antenie TOK FM Robert Damski, komornik sądowy,  członek zespołu ds. alimentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i Rzeczniku Praw Dziecka. - Do tej pory alimenty w przestrzeni publicznej pojawiały się w trzecim, czwartym rzędzie, traktowane jak zło konieczne. A tu wychodzi lider partii tworzącej się i w jednym z pierwszych punktów mówi, że alimenty mają być egzekwowane - stwierdził Damski.

Czytaj też: Skąd tak duży sukces Wiosny Biedronia w sondażu? "Efekt konwencji porównałbym do premiery pięknego filmu"

Dodał jednak, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a tych nie poznaliśmy. 

- Podobne rozwiązanie do tego, o którym pan Robert wspomniał, nie tak dawno było prowadzone i państwo się z niego wycofało - wyjaśnił. Urzędy skarbowe jeszcze cztery lata temu egzekwowały alimenty i ta egzekucja nie przekraczała wtedy 4 procent. Tymczasem komornicy ściągalność mają na poziomie 20 procent.

- Nie bez powodu ta egzekucja alimentów trafiła w całości do komorników. Jeżeli pomyślimy, że te urzędy miały tak niską skuteczność, to jaki jest sens powrotu do rozwiązania, które okazało się nieefektywne? Ale trzeba by było pana Roberta spytać o szczegóły tego rozwiązania - stwierdził.

Podkreślił, że dla niego ważne jest to, że nowa partia dostrzega wagę tego rozwiązania. Wspomniał jednak o jeszcze jednej rzeczy: - Rozmowę o niepłaceniu alimentów powinniśmy rozpocząć od prawdziwej kampanii społecznej informującej, kogo tak naprawdę dłużnik alimentacyjny okrada.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM