Tusk przesadził, ze słowami o "piekle dla zwolenników brexitu bez planu"? "Nie wiem, czy to pomogło"

- W Wielkiej Brytanii dopiero zaczynają rozumieć konsekwencje brexitu - oceniła w TOK FM prof. Danuta Hübner, europosłanka Platformy Obywatelskiej, była unijna komisarz.
Zobacz wideo

"Przełomu nie ma, będą dalsze rozmowy" - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk podsumował czwartkowe spotkanie z Theresą May. Szefowa brytyjskiego rządu poleciała do Brukseli, by przekonywać przewodniczących unijnych instytucji do zmian w umowie brexitowej, kwestionowanej przez parlament w Londynie.

Prof. Danuta Hübner oceniła, że cała sprawa brexitu powinna nas nauczyć tego, że "nieodpowiedzialni politycy nie powinni być dopuszczani do odpowiedzialnych decyzji". - To pokazuje, jak bezsensowny jest pomysł wychodzenia po 45 latach wspólnego życia. To wielkie i trudne zadanie polityczne - mówiła europosłanka PO. 

Dodała, że "trzeba zwalczać tezę, że UE się przy czymś upiera". - Unia broni swojego rynki i obywateli. To gwarancja naszego życia i przyszłości. To nie są żarty. Myśmy doszli do ściany, dla Wielkiej Brytanii zrobić więcej nie możemy. Oferta bardziej hojna nie będzie - wyjaśniała Danuta Hübner. 

Była komisarz UE dziwiła się postawie Wielkiej Brytanii. - Najbardziej szokujące jest to, że Wielka Brytania przez 45 lat była zwolenniczką wszystkiego, co łączy nas ekonomicznie. Blokowała wspólną politykę obronną etc. Po czym decyduje się na wyjście i pani May ogłasza, że chce przede wszystkim wyjść z rynku wewnętrznego, a zostać w polityce wewnętrznej. To pokazuje brak zrozumienia, czym jest Unia Europejska - oceniła Hübner. Jak dodawała w rozmowie z Jackiem Żakowskim, dopiero teraz Wielka Brytania zaczyna rozumieć konsekwencje, jakie niesie za sobą brexit. - To, co było do tej pory, to był czysto polityczny problem. Ta sytuacja musi się skończyć dobrze, a żeby tak się stało, to musimy dojść do porozumienia ws. umowy dotyczącej brexitu - mówiła europosłanka PO. 

"Specjalne miejsce w piekle"

Donald Tusk w tym tygodniu po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem powiedział, że "zastanawia się jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali Brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić". - Moment był trudny. Brytyjczycy są niesamowicie wrażliwi w tym procesie. Nie wiem, czy to pomogło. Może - oceniła Danuta Hübner.

Europosłanka PO była też pytana, o przyszłotygodniową konferencję USA na temat Bliskiego Wchodu, która odbędzie się w Warszawie. - Należę do klubu, który ma wielkie wątpliwości. Brakowało konsultacji przy ogłaszaniu tej konferencji. W polityce europejskiej niezależność Polski demonstrowana ostentacyjnie jest jednak słabością - mówiła była komisarz UE. I dodawała: UE powinna być zjednoczona, gdy rozmawia ze Stanami Zjednoczonymi. Już widać, że nie będzie w sprawie Bliskiego Wschodu. 

Jacek Żakowski pytał też, czy Danuta Hübner będzie kandydowała w majowych wyborach europejskich. - Nie wiem. Nie muszę jeszcze o tym myśleć, jak przyjdzie na to czas, to się zastanowię - powiedziała, w Poranku Radia TOK FM była unijna komisarz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Prof. Danuta Hübner w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 16

  Dokładnie, żarty się skończyły dla UK, Tusk i tak określił dość łagodnie ludzi którzy postanowili opuścić dobrowolnie 500 milionowy rynek żeby zrobić kuku Brukseli, nie mając jednocześnie pomysłu na to co robić dalej.
  U nas tez takie same oszołomy próbują co mogą żeby odizolować Polskę od naszych europejskich sąsiadów i skłócić nas dokładnie ze wszystkimi na świecie - o czym świadczy debilna, nikomu w naszym kraju nie potrzebna , lizusowska konferencja na temat Iranu bez przedstawicieli Iranu

 • safelogica

  Oceniono 21 razy 11

  W UK rodzi się poważny kryzys. Ci, którzy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności, niebawem, za swoje kłamstwa i nawoływanie do Brexitu czepiają się więc wszystkiego co ma odwrócić uwagę. W Polsce jest podobnie, cokolwiek by powiedzieć publicznie na Jarosława to okazuje się, że obrzuca się błotem herosa i przenajświętszom panienkem. A sens wypowiedzi Tuska jest niezwykle trafny, owo specjalne miejsce nie jest dla zwolenników Brexitu jako takiego lecz zwolenników Brexitu BEZ PLANU działania. Nie wiem jakie będą skutki krótkofalowe ani długofalowe Brexitu, bo tego nikt nie wie, natomiast należy przypuszczać, iż brexit początkowo wywoła duuuuuży chaos, a chaos to straty. Co będzie po pół roku, po roku czy po pięciu latach tego nie wie nikt. Oczywiście za sto lat będzie można obiektywnie ocenić Brexit, tylko czy będzie miejsce na obiektywizm? W Polsce nie ma obiektywnych ocen historycznych na większość wydarzeń. Będzie ciekawie

 • zagraniczny-online

  Oceniono 18 razy 10

  Raczej pomoglo.
  A tak na marginesie to od paru dni Tusk jest we wszystkich gazetach w UK, od Metro , Evening Standard zaczynajac, az po Daily Mail.
  Widocznie jego sarkazmy I zlosliwosci trafiaja w czuly punkt tych zimnokrwistych Brytyjczykow , pogratulowac heh

 • mood_indygo

  Oceniono 13 razy 9

  brytyjczycy az tacy wrazliwi to znowu nie sa. Odpowiedzialni sa za wybicie kilku milionow hindusow (oczywiscie w bialych rekawiczkach). Lubia pouczac innych i zachowuja sie jakby slonce wschodzil tuz zza ich tylka. I ktos w typowo angielski sposob im szpile wbil (od tego cytatu po raz pierwszy bbc zaczelo poprawnie wypowiadac jego nazwisko).

 • akiraxx

  Oceniono 6 razy 4

  Tusk się naprawdę wyrobił w tym wielkim świecie ;). Bardzo inteligentna i z humorem wypowiedź to tego celna bo kogo miała ruszyć to ruszyła. Nikogo nie obraża (jak np "zdradzieckie mordy") a jednocześnie daje do myślenia.

 • el.commendante

  Oceniono 9 razy 3

  Przesadzili to populiści brytyjscy (włącznie z Partią Konserwatywną), a UE i tak się z Brytolami pieści, to oni stworzyli tą chorą sytuację związaną z Brexitem więc niech teraz ponoszą wszystkie koszty z tym związane, a jak się niepodoba to twardy Brexit, zamknięcie cła, wyprowadzka firm unijnych z UK i totalny upadek ekonomiczny Wielkiej Brytanii!

 • 1_do_27

  Oceniono 4 razy 2

  Obstawiam ponowne referendum. Innego wyjścia nie ma chyba że angolscy politycy wybiorą recesję z powodów prestiżowych.

 • tkslazek

  Oceniono 14 razy 2

  Tak, Brytole są wrażliwi.
  I co ciekawe, tracą całkiem swą wrażliwość gdy wypowiadają się o innych - wystarczy zacytować epitety pod adresem Tuska. W tej materii prześcigają ich jedynie Żydzi, którzy wymyślili antysemityzm, którym to epitetem obdzielają każdego, kogo akurat nie lubią.

 • bajobongo.online

  Oceniono 1 raz -1

  Tusk realizuje polecenie Merkel i Makrona. Szkoda tylko ,że brane to jest za stanowisko Polski. Opinia publiczna nie pamięta wyborów i tego przedstawiciela Niemiec bierze za przedstawiciela Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX