Jan Olszewski nie żyje. Były premier miał 89 lat

Jan Olszewski nie żyje. Były premier, obrońca w procesach politycznych, działacz antykomunistycznej opozycji miał 89 lat.

Jan Olszewski od dawna chorował.  W  2018 roku przewrócił się w domu, miał poważne problemy z chodzeniem, przechodził rehabilitację.

Kilka dni temu Olszewski znów zasłabł w domu. - Nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka go zabrała do szpitala – powiedziała "Super Expressowi" żona Jana Olszewskiego, Marta. 

Informację o śmierci Jana Olszewskiego przekazał Polskiej Agencji Prasowej Antoni Macierewicz

Jeszcze pod koniec stycznia - po zabójstwie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska - Jan Olszewski apelował do polityków o skończenie z mową nienawiści. 

Zasłużony działacz opozycji

Jan Olszewski był politykiem i publicystą. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. 

Wielokrotnie był obrońcą w procesach politycznych m.in. pisarza Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Adama Michnika. Po wydarzeniach marca 1968 roku, w związku z obroną studentów, których zatrzymano w czasie protestów w Warszawie, został zawieszony w prawach wykonywania zawodu. 

W latach 70. Jan Olszewski należał do założycieli Komitetu Obrony Robotników.  W 1980 roku został doradcą Solidarności i Lecha Wałęsy.  Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.  

W latach 1991-92 Jan Olszewski był premierem. Jego rząd został odwołany po tzw. "nocy teczek". 

 

W latach 2006-2010 Jan Olszewski był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

3 maja 2009 Jan Olszewski otrzymał Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie. W 2015 Rada Warszawy nadała byłemu premierowi tytuł  Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy. 

TOK FM PREMIUM