Nie będzie łatwo. Aż 7 podpisów, żeby zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pierwsze Pracownicze Plany Kapitałowe - w największych firmach - ruszą w drugiej połowie roku. Ale już wiadomo, że rezygnacja z tego systemu oszczędzania pieniędzy na starość łatwa nie będzie.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to rządowy program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na starość. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie w listopadzie 2018 roku. 

Do systemu każdy pracownik będzie dopisywany automatycznie. Jak informuje TOK FM, żeby zrezygnować z rządowego programu, trzeba będzie złożyć aż siedem podpisów. 

Wszystko dlatego, że zgodnie z pomysłem Ministerstwa Finansów, każdy pracownik na liczącym trzy strony dokumencie, o wystąpieniu z Pracowniczych Planów Kapitałowych, będzie musiał po kolei, potwierdzić, że rezygnuje z 250 złotych wpłaty powitalnej od państwa, dodatkowej składki od pracodawcy. I tak dalej, i tak dalej.

W sumie trzeba będzie - podpisem - potwierdzić rezygnację z sześciu potencjalnych korzyści i powodów, które zdaniem rządu, mają nas przekonać do pozostania w programie. Na tym nie koniec.  Na deklaracji potrzebny będzie jeszcze siódmy podpis - już na samym końcu dokumentu. 

Co więcej, nie wystarczy, że deklarację o rezygnacji z PPK złożymy raz. Zgodnie z przepisami do systemu będziemy później ponownie dopisywani - co cztery lata. Za każdym razem z możliwością rezygnacji.

PPK. Jak to działa?

Rządowy program oparty jest na zasadzie, że na Pracownicze Plany Kapitałowe będą się zrzucać pracownicy, pracodawcy i budżet państwa.

Każdy z nas zadeklaruje, ile miesięcznie chce odkładać na emeryturę - minimum 2 procent, a maksymalnie 4 procent. Do tego swoją proporcjonalną część dorzuci też pracodawca. A budżet państwa zasili nasze konta premią na start oraz coroczną premią za członkostwo w programie.

PPK to nie jest program emerytalny. To program systematycznego, dodatkowego, wspieranego przez państwo oszczędzania pieniędzy na umowną "starość". 

Czy zamierzasz oszczędzać na emeryturę w ramach PPK?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Pracownicze Plany Kapitałowe. Żeby zrezygnować z PPK, trzeba będzie złożyć 7 podpisów
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Jest tylko jeden knyf, nikt nie mówi czy i jaka będzie prowzja od wpłat doPPK.

  Te pieniądze na nagrody i dopłaty, nie wezmą się z sufitu.

 • welatoma

  Oceniono 2 razy 0

  a ja wierzę ze PPK to jest dobry plan, bo w końcu jeśli gdzie indziej funkcjonuje to dlaczego nie u nas, jesteśmy w czymś gorsi niż inne kraje?

 • lolusiaa

  Oceniono 1 raz -1

  No i co w tym złego, że musimy podpisać jakiś dokument. Skoro nie chcemy uczestniczyć w systemie który ma za zadanie zadbać o nasze emerytury no to musimy podpisać dokument, prosta sprawa. Nie pierwszy raz musiłam składać kilka podpisów na jakiś dokumencie i żyję

 • proxi_33

  Oceniono 4 razy -2

  Tym bardziej bez sensu rezygnować z tego… szkoda dodatkowego zachodu tylko się na tym straci czas, nie mowiac oczywiście o kasie na emeryturze… skoro zawsze można się wypisac w dowolnym momencie – po co skladac bron od razu?... daje czas na rozruch. Zobaczymy jak się temat potoczy w czasie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX