"Wielki państwowiec, krystalicznie uczciwy". Premier, prezydent i inni politycy wspominają Jana Olszewskiego

Zmarł Jan Olszewski. Byłego premiera wspominają między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, współpracownicy z czasów działalności w antykomunistycznej opozycji.

Jan Olszewski zmarł w wieku 89 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jan Olszewski był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili; zawsze był gotów służyć swoją życzliwością, radą i niezwykłym doświadczeniem - powiedział PAP prezydent Andrzej Duda. 

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że Jan Olszewski był "osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom". 

"Polska poniosła wielką stratę. Odszedł człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego" - ocenił szef PiS, Jarosław Kaczyński. 

"Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - tymi słowami pożegnał zmarłego w piątek Jana Olszewskiego były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Antoni Macierewicz, były szef MON podkreślał, że "Jan Olszewski był twórcą polskiego ruchu niepodległościowego". - Tą osobą, która przez całe lata, począwszy od lat 50. pracowała nad ukształtowaniem zespołów ludzkich, które we właściwym momencie byłyby zdolne podjąć działania niepodległościowe - powiedział o zmarłym byłym premierze Antoni Macierewicz, były szef MON. - Trzeba też jasno powiedzieć, że (Olszewski) był zupełnie jednoznacznym przeciwnikiem tego, co nazywano umowami Okrągłego Stołu - zaznaczył polityk. 

Przypomnijmy, że Jan Olszewski był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, jako przedstawiciel opozycji. 

Odwaga w najtrudniejszych czasach

Władysław Frasyniuk stwierdził, że "Jan Olszewski nie bał się systemu totalitarnego". - Miał nieprawdopodobną odwagę, żeby stanąć w obronie wolności i przekonań swoich klientów - powiedział były działacz antykomunistycznej opozycji, potem szef Unii Wolności i Partii Demokratycznej.

Zdaniem Frasyniuka dla wielu ludzi z jego pokolenia "Jan Olszewski jest symbolem polskiej inteligencji, która stawała w obronie represjonowanych, a zwłaszcza w obronie polskich robotników". - Tamten okres był zdecydowanie ważniejszy w moim życiu i życiu Jana Olszewskiego i mimo późniejszych różnic politycznych Olszewski pozostanie w mojej głowie i sercu jednym z tych, którzy mieli odwagę, o którą wtedy było trudno - podkreślił.

- Jan Olszewski to zawsze była wyjątkowa postać. Był przykładem tego, jak można być niesłychanie przyzwoitym człowiekiem, a jednak funkcjonować w polityce - oceniła  doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska.

- O Janie Olszewskim dzisiaj trzeba powiedzieć tak, że to chyba jeden z najpiękniejszych życiorysów, jakie są w Polsce - powiedział w rozmowie z TVN24 Artur Balazs, opozycjonista w czasach PRL i m.in. minister w rządzie Jana Olszewskiego.

DOSTĘP PREMIUM