Zakaz handlu w niedziele do zmiany? "Do małych sklepów przychodzi mniej osób"

Rząd nie wyklucza, że częściowo wycofa się z zakazu handlu w niedziele. Od początku roku sklepy muszą być zamknięte w trzy niedziele w miesiącu. Okazuje się, że rozwiązanie oceniane jest negatywnie.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, od 2020 roku zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w miesiącu. W mijającym tygodniu premier Morawiecki deklarował, że rząd przygląda się, jak nowe regulacje wpłynęły na przedsiębiorców. - Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele – ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

I nie wykluczył zmian w prawie. Rząd rozważa wycofanie się z zakazu handlu, bo ten nie cieszy się popularnością wśród wyborców - tłumaczył w TOK FM Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Rośnie niezadowolenie konsumentów, które Biuro Analiz Sejmowych stwierdza w swojej analizie - przypomniał. Najnowsze badania pokazują, że ponad 70 procent Polaków chce przywrócenia handlu w niedzielę.

Niezadowolenie - zdaniem Tatały - wynika z niezgody na to, by politycy decydowali o tym jak Polacy mają spędzać wolny czas. - Niech będzie to wybór ludzi. Przecież wyjazd do centrum handlowego to czasami nie tylko wyjście na zakupy, ale też wypad do kina połączony z zakupami. Można to wtedy zrobić sprawnie, załatwić za jednym razem - mówił.


Według sejmowych analityków jedynym wariantem, który społeczeństwo mogłoby zaakceptować, jest ten z roku 2018 z dwoma niedzielami handlowymi i dwoma niehandlowymi. Ale trudno się spodziewać, aby pomysł poparła "Solidarność", bo dla związku zakaz handlu w niedziele to zwieńczenie kilkunastoletniej walki o zmianę przepisów. Według sejmowych analityków jedynym wariantem, który społeczeństwo mogłoby zaakceptować, jest ten z roku 2018 z dwiema niedzielami handlowymi i dwiema niehandlowymi. Ale trudno się spodziewać, aby pomysł poparła "Solidarność", bo dla związku zakaz handlu w niedziele to zwieńczenie kilkunastoletniej walki o zmianę przepisów.

W Sejmie na rozpatrzenie nadal czeka nowelizacja ustawy o zakazie handlu, która ma uszczelnić system. Bo cały czas w niedziele mogą być otwarte sklepy, które oferują usługi pocztowe, np. Żabki. A Solidarność domagała się, by także i te placówki zostały objęte zakazem.

Z danych Biura Analiz Sejmowych grupą najbardziej dotkniętą przez kolejne zmiany w prawie będą małe sklepy i ich pracownicy, które i tak jako jedyne podmioty w handlu detalicznym w wyniku ustawy odnotowały już straty w udziale w rynku.

 Do małych sklepów w piątki i w soboty przychodzi jeszcze mniej osób, bo działają promocje dużych sklepów nakierowane właśnie na te dni - tłumaczył Marek Tatała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Zakaz handlu w niedziele do zmiany? "Do małych sklepów przychodzi mniej osób"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 3 razy 1

  Okazuje się, że jeżeli wyborcy będą oczekiwać od polityków wiary w krasnoludki, to politycy zadeklarują taką wiarę by wygrać wybory.
  Na razie jednak rząd PiS jest przekonany, że wyborcy w większości przypadków oczekują wiary w boga który gniewa się na lud chodzący do Tesco zamiast do kościoła.
  Ale...
  Jeżeli wyborcy będą oczekiwać, że Morawiecki będzie wierzył, że bóg jest wszędzie a najwięcej jest go w małych sklepikach z porażającymi marżami....
  Ja w każdym razie w niedzielę leniuchuję, jeżdżę na wycieczki, do kościoła nie chodzę a zakupy robię w sobotę.
  I co mi zrobicie?

 • iksior66

  0

  Sklepy powinny być otwarte od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 18.
  Władza wie przecież lepiej od swoich poddanych kiedy robić zakupy a kiedy pracować.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Wlosi maja jednak jaja, wicepremier Wloch spotkal sie z reprezentacja zoltych kamizelek, oczywiscie rozsierdzil tym francuskiego Jowisza, ktory rzucal gromy na Wlochy, koniecznoscia zejscoa na ziemie. Wczoraj kolejny protestant stracil reke obrzucony granatem przez policjantow. Europa milczy, Wlosi postanowili przerwac to milczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX