Marcin Kierwiński nie ma wątpliwości: Prezes Kaczyński przekroczył uprawnienia

- Poseł zawodowy nie może prowadzić działalności gospodarczej. A sami politycy PiS przyznają: prezes miał pełnomocnictwo i prowadził interesy spółki Srebrna - mówił Marcin Kierwiński w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.
Zobacz wideo

Nazwisko Marcina Kierwińskiego pojawia się w nagraniach rozmów prezesa PiS, które opublikowała "Gazeta Wyborcza". Jarosław Kaczyński wspomina też o polityku PO w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Szef Prawa i Sprawiedliwości powtórzył, że to Kierwiński miał zapowiedzieć, w rozmowie z warszawskim radnym PiS-u, iż środowisku Prawa i Sprawiedliwości nie uda się zdobyć decyzji na zbudowanie wieżowców przy ul. Srebrnej.

- Jeżeli pan prezes chce usprawiedliwić, że oszukał swojego krewnego, to niech szuka kogo innego jako wymówki do tego. Nie pamiętam żadnej rozmowy z warszawskim radnym (na temat inwestycji przy ul. Srebrnej). Ale od kilku lat zajmuję się interesami spółki Srebrna i wszelkie działania, jakie podejmowałem, to były pytania stawiane publicznie, na temat przeszłości spółki, przeszłości Fundacji Prasowej Solidarności - komentował polityk PO w Poranku Radia TOK FM.

- Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że prezes Kaczyński przekroczył uprawnienia. Z całą pewnością stwierdzenie, że inwestycja będzie realizowana, nosi znamiona powoływania się na wpływy, ewentualnie płatnej protekcji, a z całą pewnością przekroczenie uprawnień poselskich (Jarosław Kaczyński jest posłem zawodowym - red.) - mówił poseł i przekonywał, że poseł Kaczyński powinien zgłosić, że bierze udział w rozmowach biznesowych.

- Poseł zawodowy nie może prowadzić działalności gospodarczej. A sami politycy PiS przyznają: prezes miał pełnomocnictwo i prowadził interesy spółki Srebrna. A to jest w polskim prawie niemożliwe - podkreślił Kierwiński w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

Będzie wielka koalicja?

Byli premierzy i szefowie MSZ apelowali, by przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono jedną wspólną listę opozycji. - To największa szansa, by odsunąć PiS od władzy - przyznał poseł Kierwiński, zapewniając, że szef Platformy Obywatelskiej prowadzi rozmowy w sprawie koalicji. - Te rozmowy mają swoją dynamikę: raz jest przyspieszenie, a raz spowolnienie - podkreślił. - A czy jest świadomość u Grzegorza Schetyny, że nie można zabijać współpartnerów, tylko prowadzić partnerskie negocjacje? - pytała Dominika Wielowieyska, przypominając, że PO przyłożyła rękę do rozłamu w Nowoczesnej.

- Myślę, że Grzegorz Schetyna prowadzi bardzo partnerskie negocjacje - zapewniał poseł Platformy. I przekonywał, że bez zaangażowania szefa PO nie byłoby wyborczego sukcesu Koalicji Obywatelskiej. Według Kierwińskiego kwestia powołania wielkiej koalicji powinna rozstrzygnąć się w ciągu kilku tygodni.

Wybory do PE odbędą się, przypomnijmy, 26 maja.

Szef ABW straszy posłów

Poseł Kierwiński jest jednym z polityków PO, którzy otrzymali wezwania przedsądowe od szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Piotr Pogonowski wzywa do zaprzestania naruszania jego dóbr osobistych oraz do przeprosin.

Chodzi o wypowiedzi dotyczące tego, że obecny szef ABW związany był ze spółką Srebrna. Według polityków PO może to rzutować na ewentualne zaangażowanie podległej mu służby w wyjaśnienie wątpliwości dotyczących budowy wieżowców na działce przy ul. Srebrnej w Warszawie.

TOK FM PREMIUM