Poparciem dla Wiosny martwić musi się nie tylko PO. "Rozumiem Kaczyńskiego, który apeluje do Kukiza, by wziął się w garść"

PiS nie traci na debiucie Wiosny Roberta Biedronia. Doskonale pokazuje to najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych, przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" postanowiła sprawdzić, jak Wiosna Roberta Biedronia zmienia układ sił na scenie politycznej.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS, wynika, że nowe ugrupowanie podbiera wyborców dłużej działającym partiom opozycyjnym. Po debiucie Wiosny PiS może liczyć na 37,1 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, PO na 21,8 procent. Trzecie miejsce dla ugrupowania Biedronia, na które chce głosować 16,2 procent. Poza podium znalazło się SLD - 5,2 proc. Do Sejmu nie weszłyby: PSL - 4,8 proc., Kukiz'15 - 4,7 proc., Nowoczesna - 0,6 proc. poparcia.

Na tym "Rz" nie kończy. Dziennik sprawdził, jak wyglądałby podział mandatów, gdyby pytani nie mieli do wyboru Wiosny Biedronia. Poparcie dla PiS jest nieznacznie wyższe - 37,6 procent, ale znacznie lepszy wynik notuje PO. Na ugrupowanie Grzegorza Schetyny chciałby głosować 27,4 proc., na PSL 6,8 proc., oraz Kukiz'15 - 6,4 i SLD 6,3 procent.

Także w tym wariancie Nowoczesna nie miałaby szans na wejście do Sejmu.

Także poprzednie sondaże, przeprowadzone po debiucie Wiosny, pokazały, że nowe ugrupowanie osłabia działające od dawna.

"Ziścił się czarny sen". Czyj?

Dla Renaty Grochal, w sondażu "Rz" ciekawe jest nie tylko to, że Wiosna odbiera wyborców Platformie Obywatelskiej, ale również to, że mobilizuje nowe osoby do wzięcia udziału w wyborach. 

- Z sondażu "Rz" widać, że suma poparcia dla PO i Biedronia to więcej niż ma Prawo i Sprawiedliwość. Rozumiem więc Jarosława Kaczyńskiego, który apeluje - w wywiadzie dla "Sieci" - do Pawła Kukiza, żeby wziął się w garść. Bo w PiS już dziś widać, że partia Kaczyńskiego nie będzie rządzić samodzielnie, będzie potrzebować koalicjanta. Takim koalicjantem może być Kukiz'15. A jeśli Biedroń będzie oskubywał Kukiza, to Jarosław Kaczyński może stracić koalicjanta - mówił w Poranku Radia TOK FM dziennikarka "Newsweeka".

- Ziścił się czarny sen liberałów polegający na tym, że ktoś się wyłamał z przekonania: kto nie z nami, ten przeciwko nam - zaczął Rafał Woś. Zdaniem dziennikarza "Tygodnika Powszechnego" Robert Biedroń powinien zaproponować jeszcze odważniejszy program. -  Ja, gdybym mógł doradzać cokolwiek, to żeby Biedroń bardziej dowartościowywał nurty, które twardo stawiają na sprawy socjalne - komentował Woś.

Czytaj też: "Zaczął słabo, jak teleewaneglista. Ale rozkręcił się". Komentarze po konwencji Wiosny Biedronia>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Sondaż poparcia dla partii. Trzecie miejsce Wiosny Roberta Biedronia
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - uważam , że partie opozycyjne wobec PiS , mające gwarancje przekroczenia progu – w sondażach zawsze blisko 10 % lub więcej mogą startować samodzielnie , a koalicję tworzyć po wyborach . Ponieważ są zwolennicy utworzenia jednego bloku z liczących się partii opozycyjnych , NIECHBY przeprowadzono sondaż Blok prawicy – PiS i … , Kontra Blok – centrum / liberałów – PO i … z „Wiosną” ……..
  - Nawiasem ; PiS wspierają zwolennicy Klerykalizmu i prawdopodobnie utrzymają poparcie w granicach 40 % i TYLKO zwiększony udział w wyborach ludzi pragnących Normalnych tzn. z pełną demokracją i wolnością - stosunków w Polsce , może klerykałów władzy pozbawić ! ?

 • s.potter

  0

  A pan Woś nadal lewituje :)

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 0

  Zrobiłem taką symulację d,Hontem - Pis 39.47% 220posłów
  POKO 24.01% 120 posłów
  Wiosna 9.87% 40posłów
  PSL 6.58% 20 posłów
  Kukiz 5.59% 20 posłów
  SLD 4.28% 20 posłów
  Razem 3.95% 20 posłów
  JKM 3.29% 0 posłów
  Brunatni razem 2.96% 0 posłów.
  Zgadnijcie kto będzie rządził?

 • kap_jeden

  Oceniono 2 razy 0

  widzę , że w gazeta.pl nie ma już felietonu Sroczyńskiego, i tu tez go nie ma, pozdrowienia dla leśnych dziadków i ciotek z wyborcza.pl, niestety skasowałem prenumeratę, po przerzuceniu (sporo temu) DF na poniedziałek i absolutnej powtarzalności komentarzy nie ma co czytać, niestety.....

 • mmeydey

  Oceniono 2 razy 0

  co się musi stać żeby ludzie zrozumieli że walczący z układami stworzyli układ doskonały? aż tacy są Polacy jak to mówił Kurski i Morawiecki?

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  A ten sondaz nie uwzględnia jeszcze ,,Ruchu 4 czerwca,, który od momentu oficjalnego zgłoszenia wskoczy na 1 miejsce w sondazach i tak będzie az do wyborów. Zabetonowanie sceny politycznej przez aparatczykw partyjnych
  PO i PiS i ich słuzbę jak PSL, Kukiz'15 i te okruchy ze zjednoczonej prawicy przejdzie do historii. Do władzy dojdą urupowania autentyczne , bez historycznych konotacji i licznych mutacji jak PZPR/SLD UD/UW.PO/ czy patologiczne kryminogenne PC/PiS Ruch 4 czerwca i Wiosna połozą kres pałętaniu się pod nogami faszystów
  z RN, MW, ONR, i schizofreników z Miodowej. Polska pozostanie w kręgu kultury zachodniej, bo kolejnych 100 lat nam potrzeba zeby świat uznał nas za normalnych partnerów w budowaniu ładu światowego, porządku prawnego i demokracji. Zołnierze wyklęci, będą synonimem obciachu i beki, a patrotami będziemy nazywac Polaków sprzątających po swoich psach i sortujących śmieci.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Nie istnieje taka mozliwosc techniczna zebym poparl kolejna postkomunistyczna jaczejke finansowana z zagranicy. Nawet jesli postanowila zabic mnie slowami milosci. Choc to zgrabnie upowiedziana historyjka, to przeciez wystarczy wsluchac sie w slowa, wroc nie w slowa, a w sens zdan, zeby dostrzec orwellowska nowomowe logicznie wykluczajace sie zdania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX